/ Arnis Balčus / Notikumi

Notiks diskusija par ētiku kara atspoguļojumā

Piektdien, 6. septembrī, no plkst. 10:00 līdz 11:30 Mākslas Akadēmijas aulā risināsies diskusija par jaunām ētikas dilemmām digitālā vidē. Pasaulslavenais kara fotogrāfs Jans Grārups (Jan Grarup, Dānija) diskutēs ar Latvijas kolēģiem – dokumentālistu Sandiju Semjonovu un žurnālistu un fotogrāfu Ati Klimoviču par attīstības tendencēm kara un konfliktzonu vizuālajā un audiovizuālajā atspoguļojumā.

Mūsdienās audiovizuālā informācija no kameras objektīva īsā laikā nonāk uz daudziem dažādiem ekrāniem: kino, televīzijā, datorā un mobilajās ierīcēs. Mediju profesionāļi, strādājot konfliktu zonās, piedzīvo jaunas situācijas – mediji ne vien sacenšas savā starpā par izaicinošāko foto un video materiālu, izaicinošāko stāstu, bet viņiem līdzās attēlus uzņem un stāstus veido amatieri – dažādas interešu grupas, politiski grupējumi, karā iesaistītie un pat teroristi. Iespēja šo informāciju publicēt faktiski bez ierobežojumiem rada tik plašu “nefiltrētas” vizuālas un audiovizuālas informācijas pieejamību kā nekad agrāk cilvēces vēsturē.

Vai informācijas pārbagātība un brīvā pieejamība ietekmē stāstniecības un ētikas standartus? Vai ētiskās vadlīnijas būtiski mainās vai tomēr mūsu apziņā paliek tās pašas? Vai mūslaiku konfliktu zonu reportāžas palielina papildu spriedzi vai – gluži otrādi – mazina to? Vai vērojama mediju stāstniecības konverģence vai tomēr katram medijam ir savi izaicinājumi?

Diskusiju organizē Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Rīgā un Nacionālais Kino centrs. Diskusija notiks angļu valodā, klātesošajiem būs iespēja uzdot jautājumus, tā papildinot aplūkojamo problēmu loku.

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros notiekošā atvērtā diskusija risināsies Mākslas Akadēmijā esošajā Andersa Petersena un Jakoba Aues Sobola foto izstādē “Dzīslas”, kas konceptuāli risina tālāk jautājumu par ētikas dilemmām mūsdienu vidē.