/ Arnis Balčus / Notikumi

Gvido Kajonam izstāde un grāmata

Latvijas Fotogrāfijas muzejā no 3. oktobra līdz 3. novembrim būs apskatāma Gvido Kajona izstāde Tēma 011. Melnbaltās fotogrāfijas tapušas Padomju Latvijas laikā, un arī izstādes nosaukums veidots kā asprātīga atsauce uz šim laika posmam raksturīgo iezīmi nosaukumos izmantot skaitļus.

Autors norāda, ka savā daiļradē iedala “cilvēku periodu” un “ne-cilvēku posmu”, kura laikā tapusi Tēma 011, kas sevī ietver satīrisku sociālistiskās vides raksturojumu. Tā ir dokumentālo kadru fiksēšana, kurās cilvēks ir pilsētvides elements. Sociālisma laikam raksturīgie simboli, ideoloģiski uzraksti, gājieni un rituāli, ikdienas dzīve – viss šķiet it kā nejauši fiksēts, taču patiesībā ir fotogrāfam raksturīgās pacietības apliecinājums un “īstā brīža” nogaidīšanas rezultāts. Kādreiz par Gvido Kajonu savu novērojumu izteica žurnāliste Ērika Šmeļkova: “Viņa līdz idiotiskumam perfektā foto tehnika rada sajūtu, ka konkrētā vieta ir it kā izņemta ārpus laika un dzīvo savu dzīvi, apejot cilvēku.”

Foto - Gvido Kajons
Foto - Gvido Kajons

Gvido Kajons (1955), tāpat kā viņa biedri no fotogrāfu grupas A, nekad nav studējis fotogrāfiju akadēmiskā ceļā. Sākotnēji fotogrāfija viņu aizrāva kā hobijs. Fotografēt Gvido Kajons sācis ar vectēva atrastu, 20. gadsimta 30. gados ražotu fotoaparātu, mācoties jau 5. klasē. Fotogrāfs absolvējis Rīgas Politehniskā institūta radiotehnikas un sakaru fakultāti un ir profesionāls inženierzinātņu speciālists, 20. gadsimta 90. gados strādājis kā žurnāla Liesma fotogrāfs. Gvido Kajons jau kopš 1979. gada piedalās grupas fotogrāfiju izstādēs un veido savas personālizstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs, tai skaitā, Valtera Filipa mākslas galerijā Kanādā, izstāžu zālē Weserburg Vācijā un Van der Berlage galerijā Amsterdamā. Pazīstamākās no autora fotogrāfiju sērijām ir Ar Minoltu pa dzīvi (1994), Tēma 011 (daļa no sērijā iekļautajām fotogrāfijām pirmoreiz izstādīta 1988. gadā Arhitektu namā), Nacionālā ģeogrāfija (1998). Izstādes atklāšanā notiks arī grāmatas Tēma 011 atvēršana.