/ Foto Kvartāls / Notikumi

Andrejam Strokinam pirmā personālizstāde Latvijā

Ceturtdien, 5. februārī, plkst. 18.30 Laikmetīgās Mākslas centra Ofisa galerijā (Alberta ielā 13) tiks atklāta fotogrāfa Andreja Strokina personālizstāde Traucējumi un šķēršļi. Izstādes darbu ciklā mākslinieks ir pievērsies alkohola tēmai, kas izpaužas gan kā savdabīgs psiholoģisks stāvoklis, gan kā ritualizēts kultūras fenomens. Izstāde būs skatāma līdz 5. martam.

Izstādes Traucējumi un šķēršļi darbi atspoguļo cilvēku vēlmi aizbēgt no realitātes, ar alkohola palīdzību padarīt to vieglāk paciešamu. Dzeršanas kultūra gadsimtiem ilgi caurvij sabiedrības vēsturi, bet šī brīža situācija ir atkarīga no nesenākās pagātnes, kas veido mūsu sociālo uzvedību. Alkohola patērēšana vieno dažādas paaudzes un sabiedrības grupas, tā kļuvusi par plaši izplatītu un akceptētu sociālo rituālu, kā arī būtisku publisko pasākumu sastāvdaļu. Izstādē Traucējumi un šķēršļi Andrejs Strokins pēta šauro robežu starp skaidru realitātes uztveri un reibumu – prāta stāvokli, kurā cilvēks zaudē līdzsvara izjūtu un viņa apziņa transformējas, aizmiglojas.

„lūpām uztaustot kakliņu
dzert zīmītes no jūrā iesviestajām pudelēm
izmurminot vietām tumšus ķeburus
balsenē pārsmalcinātu burbulīšu guldzēšanu

cītīgi artikulējot pieklājības formulās saņurcītus pamatus

aizrijoties ar mežonīgiem smiekliem
iegrimt katastrofas izsmeļošās detaļās

kuģis nogrima
un saule sakrunkojās
un jūra apgāzusies izlija
un mēs te
mēs te
te

mēs, jūsu surogātbrāļi un māsas
iekš saprāta, protams, iekš kā gan vēl cita
kaut aizlienēta, kaut ārpuszemes
vai liela starpība šajā amnēzijas stadijā
tiem kas baudījuši pārpasaulīgu svētlaimi

mēs, tie paši, želejveidīgie debesu iemītnieki
pazuduši neapdzīvotos dzelzsbetona džungļos
stāvam saliekti deviņos līkumos kā vēl neatklāti viltus orangutani
neiekoptā ilgotas šampaniešjūras krastmalā
gaidām signālu un mirstam no slāpēm

te izplūda tinte
un caur medūzu rozā zilganām lēcām
pavīdēja plakanu neizteiksmīgu seju atveidi”

(Semjona Haņina dzejolis Pētera Dragūna atdzejojumā)

Andrejs Strokins (1984) ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu un ieguvis papildu izglītību dažādos fotokursos un radošajās darbnīcās. Līdz šim piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs, sarīkojis personālizstādi Cilvēki kāpās Lietuvā (2014). Andrejs Strokins darbojas kā neatkarīgs fotogrāfs, pēdējo gadu laikā ir uzvarējis vairākos nozīmīgos fotokonkursos – Kaunas Photo Star, La Quatrieme Image, Photo Annual Awards dokumentālās fotogrāfijas kategorijā u.c. Traucējumi un šķēršļi ir mākslinieka pirmā personālizstāde Latvijā.

LMC Ofisa galerija un informācijas centrs ir atvērts katru darba dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00; izstādes apskatāmas bez maksas. Adrese: Alberta iela 13 (7. stāvs), Rīga, LV-1010.