/ Foto Kvartāls / Notikumi

Mārtiņam Lablaikam atklās izstādi Fotomuzejā

26. martā plkst.17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejs atklās latviešu fotogrāfa Mārtiņa Lablaika izstādi 35 mm ainavas, kurā tiks izstādīti darbi, kas tapuši, izmantojot klasisko šaurfilmu.

Mārtiņš Lablaiks šajā tehnikā saskata iespēju uz mirkli izrauties no ierastās darba rutīnas, kurā galvenokārt fotografē, izmantojot digitālās tehnoloģijas. “Fotogrāfijas, kuras redzamas izstādē, sāka tapt kādus septiņus astoņus gadus iepriekš Lielbritānijā. Iespējams, tad arī radās doma fotografēt noteiktā stilā, izmantojot klasisko šaurfilmu fotokameru un vienu nemainīgu objektīvu, pieskaņojoties noteiktam standartam, kurš ierobežo un tajā pašā laikā atvieglo uzņemšanu. 35 mm ir kā tehnisks paņēmiens un izteiksmes līdzeklis reizē. Izvēlējos fotografēt ar melnbalto filmu un pats kopēt attēlus, jo tas ir mans fotogrāfa dzīves sākums, tehnoloģija, ar kuras palīdzību es iepazinu fotogrāfiju un kurā diezgan labi orientējos,” stāsta fotogrāfs.

Izstādītajās fotogrāfijās aplūkojamas gan lauku apvidu un pilsētas ainavas, gan pilsētvides objekti. “Redzamo vietu un lietu fotofiksācija dažbrīd nav nozīmīga. Daudz svarīgāki ir kontrastaini laukumi un gaismēnu spēles vai figūru izkārtojums, kas veido kompozīciju. Noteiktas vietas fiksācija noteiktā laikā, pietura kādā dzīves mirklī. Distancētais skatījums un daudzas pirmajā mirklī šķietami nesvarīgas detaļas veido kopējo attēla noskaņu, liek piedomāt kādu stāstu vai vienkārši redzēt idienišķu brīdi. Izstādē redzamās fotogrāfijas pārsvarā tapušas Lielbritānijā un Portugālē, dažas Zviedrijā un Latvijā,” atzīmē Mārtiņš Lablaiks.

M. Lablaiks (1973) studējis Rīgas Tehniskās Universitātes Ķīmijas tehnoloģijas fakultātē un Rīgas 34. arodskolā ar specializāciju fotogrāfijā. Iegūtās zināšanas vēlāk papildinājis pašmācības ceļā un kvalifikācijas celšanas kursos. Studējis arī Mākslas priekšmetu pasniedzēju pedagoģijas pamatu programmā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Mārtiņš Lablaiks strādā par fotogrāfijas pasniedzēju Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālo komunikāciju nodaļā, strādā par fotogrāfu Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, darbojas arī kā pašnodarbināts fotogrāfs. Kopš 1998. gada piedalās autoru grupu izstādēs, fotoplenēros un akcijās, viņa uzņemtās fotogrāfijas publicētas Latvijas preses izdevumos.