/ Foto Kvartāls / Notikumi

Fotoizstāde Latvijas ainava ceļo uz Lietuvu

Piektdien, 6. novembrī pulksten 17.00, Šauļu Mākslas galerijā Lietuvā tiks atklāta fotoizstāde Latvijas ainava. Izstādi veidojuši vieni no spilgtākajiem un starptautiski atpazīstamākajiem mūsdienu Latvijas fotomāksliniekiem – Alnis Stakle, Arnis Balčus, Iveta Vaivode, Reinis Hofmanis un Ilze Vanaga. Izstāde šā gada februārī bija skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, paralēli izdota arī grāmata.

Izstādē pieci fotomākslinieki pievēršas ikdienišķajam, personīgajam un šķietami nesvarīgajam ainavā. Autori veido kritiskus un mākslinieciski izaicinošus stāstus par vidi, kurā dzīvojam, un aicina skatītājus pašreflektīvi ielūkoties sevī un apkārtnē.

Arnis Balčus izstādē piedalās ar sēriju Viņpus Zilupei, kas ir tapusi Latvijas–Krievijas pierobežas novadā Zilupē. Izmantojot dokumentālā manierē tapušas fotogrāfijas, arhīva materiālus un objektus, Balčus konstruē naratīvu par vietu, kas ikdienas retorikā bieži tiek raksturota kā ekonomiski nestabila un Latvijai politiski nelojāla. Reinis Hofmanis fotosērijas Uguns ietvaros fotografējis ainavas, kurās īpaša vieta ir atvēlēta ugunsgrēkam kā notikumam, kas piesaista vērotāju pūļus. Aļņa Stakles fotostāsts R teorija ir dienasgrāmatisks, daļēji dokumentāls, daļēji fiktīvs stāsts par Latvijas galvaspilsētu Rīgu. Autors pievēršas šķietami dīvainām vietām, sastaptiem īpatņiem un neizskaidrojamām priekšmetu kombinācijām, radot personīgo Rīgas vizuālo teoriju. Savukārt Ivetas Vaivodes fotostāsts Klēpis radīts, autorei atgriežoties savas dzimtas izcelsmes vietā Pilcenē, Latgalē. Vairāku gadu garumā māksliniece, iepazīstoties ar vietējiem iedzīvotājiem un kļūstot par daļu no šīs komūnas, fotogrāfiski meklēja māju sajūtu, rodot to savas dzimtas sievietēs un lauku dzīves rāmajā ritējumā. Izstādē būs skatāms arī Ilzes Vanagas gleznainais fotostāsts Mājas. Vanagas šķietami vienkāršie, poētiskos kodos balstītie darbi nav viegli atkodējami, jo ir vienlīdz gan biogrāfiski, gan arī dziļi skar latviskās mentalitātes tapšanai vēsturiski un mitoloģiski nozīmīgo kultūrainavas daļu – jūrmalu.

Izstāde, kuru organizē Mūsdienu kultūras centrs KultKom, norisinās Šauļu mākslas festivāla Virus’20 ietvaros. Izstāde Šauļos būs apskatāma līdz 28. novembrim.