/ Foto Kvartāls / Notikumi

LLMC Ofisa galerijā notiks Ievas Balodes personālizstāde

21. janvāri LLMC Ofisa galerijā atklās Ievas Balodes analogo mediju izstādi Neredzamie attēli. Māksliniece savā daiļradē ir pievērsusies analogā kino un attēla pētniecībai ne tikai teorētiski iepazīstot šo žanru, bet arī praktiski pielietojot šo procesā un fizikalitātē balstīto mediju. Izstāde līdz 19. februārim katru darba dienu apskatāma LLMC ofisa galerijā (Alberta 13) no plkst. 12:00 – 18:00.

Izstāde Neredzamie attēli ir analogu fotogrāfiju, divu 8mm kino filmu, divu vēsturisku tekstu un pētījumā lasīto tekstu instalācija telpā. Instalāciju veido autores fotografētas analogas un fotolaboratorijā kopētas melnbaltas fotogrāfijas, kā arī kara laika fotogrāfijas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas foto arhīva un Latvijas Kara muzeja foto arhīva, kā arī telpā instalētās divas autores uzņemtas super8 kino filmas.

Māksliniece Ieva Balode topošo izstādi raksturo šādi: “Šķiet, ka lielākā daļa vēsturisko diskursu tiecas runāt par nācijām, cilvēci kā politisko sistēmu cietējiem, upuriem vai arī to sekotājiem un varoņiem. Turpretim skatoties uz vēsturiskām kara fotogrāfijām savu radinieku fotoalbumos, mēs par šiem cilvēkiem domājam ģimenes, ģimenes vēstures kontekstā. Karš ir fenomens, kuru piedzīvojuši gandrīz visi Latvijas un Eiropas iedzīvotāji tuvākās vai tālākās paaudzēs. Ģimeņu fotoalbumi ir piepildīti ar vectētiņu kara laika fotogrāfijām, kuras tiek glabātas kā ģimeņu trofejas vai gluži pretēji – nekad nesadziedētas rētas. Lai gan šie attēli ir tik klātesoši mūsu dzīvēs un nesenās vēsturēs, vai tie mums ir palīdzējuši saprast karu kā politisku un psihisku fenomenu? Un galu galā – vai karš un tā dalībnieki eksistē tikai senās fotogrāfijās un vēstures grāmatās?

Atsaucoties uz piecdesmito, sešdesmito un septiņdesmito gadu veiktajiem sociālās psiholoģijas eksperimentiem Solomona Aša, Stenlija Milgrama un Filipa Zimbardo vadībā, šis ir stāsts, kas runā par psihisko realitāti kādā eksistē indivīds, saskaroties ar savu identitāti un zaudējot to sociālā vidē.”

10.februārī plkst. 18:30 Ofisa galerijā izstādes ietvaros notiks saruna/filmu skate Analogais attēls ar Londonā dzīvojošo eksperimentālā kino ekspertu Karelu Dūingu (Karel Doing) un jaunās paaudzes lietuviešu analogā kino mākslinieku Vītautu Jozenu (Vytautas Juozenas).

Ieva Balode ir pabeigusi LMA Vizuālās komunikācijas maģistra studiju programmu, un no 2005. gada aktīvi piedalās grupu izstādēs, kā arī dažādos īsfilmu un video festivālos. Pirmā sadarbība ar Ievu Balodi Latvijas Laikmetīgās mākslas centram notika 2011.gada festivāla Survival kit 3 ietvaros, kur Ieva realizēja foto projektu Bez tēva/Fatherless, kas pēc tam tika izstādīts arī divās personālizstādēs Latvijas Fotogrāfijas muzejā un Kandavas mākslas galerijā. Paralēli personīgajiem eksperimentiem ar melnbaltā attēla valdzinājumu, autore arī veic izglītojošu darbu, rīkojot Eksperimentālā kino vakarus ar īsfilmu skatēm kinoteātrī Kino Bize.