/ Foto Kvartāls / Notikumi

Paziņoti SELF PUBLISH RIGA fotogrāmatu konkursa uzvarētāji

No vairāk nekā 170 SELF PUBLISH RIGA 2016 konkursam iesūtītajiem fotogrāmatu maketiem starptautiska žūrija izvēlējās Vojteha Veškrnas (Vojtěch Veškrna) grāmatu My Air Force (Mani gaisa spēki). Līdz 16. jūnijam grāmata apskatāma SELF PUBLISH RIGA izstādē Dzelzceļa muzejā, kas tiek rīkota Rīgas Fotomēneša 2016 ietvaros. Izstādē apskatāmas arī citas 38 konkursa grāmatas.

Sestdien, 14. maijā, tika paziņoti fotogrāmatu maketa konkursa SELF PUBLISH RIGA uzvarētāji, kurus izvēlējās starptautiska žūrija – Nīderlandes komunikāciju aģentūras KesselsKramer radošais direktors, mākslinieks, kurators, izdevējs un aizrautīgs vernakulārās fotogrāfijas kolekcionārs Ēriks Kesels (Erik Kessels), britu GOST Books izdevējs Gordons Makdonalds (Gordon MacDonald), holandiešu kuratore un bloga The Independent Photo Book līdzautore, programmas Book Case Study vadītāja Hestere Kaisere (Hester Keijser), The Eyes Magazine izdevējs francūzis Vincents Marsilasī (Vincent Marcilhacy) un Berlīnē dzīvojošais lietuviešu fotogrāmatu dizaineris un Brave Books izdevējs Toms Mrazausks (Tom Mrazauskas). Pirmo vietu ieguva čehu fotogrāfa Vojteha Veškrnas (Vojtěch Veškrna) grāmata My Air Force. Tajā autors pievēršas savai aizrautībai ar lidaparātiem un attiecībām ar tēvu un vectēvu, kurus, tāpat kā viņu, aizrāva lidošana. Konkursa uzvarētājam būs iespēja bez maksas piedalīties vienā no Starptautiskās fotogrāfijas vasaras skolas 2016 darbnīcām Kuldīgā šā gada augustā.

“Vojteha grāmata uzrunās plašāku auditoriju, ne tikai fotogrāfijas interesentus. Tajā ir teksts lasīšanai, neatrisināmas mistērijas, kā arī dziļāki, mītu iedvesmoti līmeņi – visu to autors nodod lasītājam ar ļoti precīzu fotogrāfiju atlasi, kurā iekļauti gan viņa paša attēli, gan arhīvu materiāli. Lai sasniegtu šādu līdzsvaru, bilžu rediģēšana un atlase jāveic ar lielu rūpību un jūtīgumu, Veškrnam piemīt abi,” saka žūrijas locekle Hestere Kaisere.

Žūrijas simpātiju balvu izpelnījās krievu mākslinieka Antona Veličko (Anton Velichko) grāmata Atgriezies no armijas mans draugs pārvāksies uz citu pilsētu (After returning from the army MY FRIEND is going to move another city) – etīde par kādu autora draugu, kas pagalmā sēž un smēķē cigareti. Žūrijas loceklis Ēriks Kesels uzskata, ka šī grāmata ir pelnījusi simpātiju balvu ne tikai tāpēc, ka izraisīja žūrijā kaismīgas diskusijas, bet arī tādēļ, ka ir ļoti emocionāls darbs: “Ne vienmēr būtiski ir tas, cik skaisti fotogrāfijas grāmata ir izveidota, bet – kā tiek izstāstīts stāsts. Šajā gadījumā tas ir ļoti mazs, bet aizkustinošs stāsts par diviem draugiem.”

Starp žūrijas izvēlētajām 38 labākajām grāmatām ir arī divu latviešu autoru darbi – Evas Saukānes The Roots (Saknes) un Ulda Balgas Radiators (Radiatori).