/ Foto Kvartāls / Notikumi

Notiks Flâneur rezidences fotogrāfu darbu prezentācijas

Trešdien, 25. maijā, plkst. 18.30 K.K. fon Stricka villā notiks Flâneur Rīgas fotogrāfijas rezidences rezultātu prezentācija, kurā vienīgo reizi būs redzami mākslinieku Aleksa F. Veba un Jonasa Feiges Rīgā šajā pavasarī tapušie darbi. Fotogrāfijas būs apskatāmas vienreizējā instalācijā, kas tapusi sadarbībā ar radošo kolektīvu Orbīta. Prezentācija tiek rīkota pasākuma Rīgas Fotomēnesis 2016 ietvaros.

Flâneur fotogrāfijas rezidencei izvēlētie mākslinieki Alekss F. Vebs (Alex F. Webb) un Jonass Feige (Jonas Feige) mēnesi pavadījuši Rīgā, veidojot autorprojektus par urbānā klaiņotāja (flâneur) tēmu. Rezidence ir daļa no starptautiska projekta, kurā fotogrāfi visapkārt Eiropai dodas apmaiņā, lai iejustos pilsētas klaiņotāja lomā, veicinot mākslinieku darbību pilsētas vidē un aicinot attīstīt svaigu skatījumu uz Eiropas pilsētām, to ģeogrāfiskajām un sociālajām ainavām.

Orbīta komentē šo kopdarbu kā unikālu kopējās prāta vētras pieredzi iepriekš savstarpēji nepazīstamu mākslinieku kompānijā : “Instalācija veidota, domājot par flâneur jēdziena būtību – klaiņotāja pastaiga ir bezmērķīga, tā ir tīra skatīšanās, apkārtējās telpas momentuzņēmums. Kā aizbēgt no momenta fiksēšanas fotogrāfijā atpakaļ pie paša momenta? Kā iziet no interpretācijas apļa atpakaļ pie tīras vīzijas? Kā atgriezties no attēlu pārsātinātības pie realitātes – no fiksācijas pie apceres?”

Aleksu F. Vebu interesē ainava un tās izmantojums stāstījuma veidošanā. 2015. gada septembrī viņš neatkarīgi izdeva apbalvoto grāmatu Blind Landing Experimental Unit (BLEU), kas interpretē populāru konspirācijas teoriju par NLO nolaišanos Safolkas novadā Lielbritānijā. No 2009. līdz 2014. gadam Alekss bija viens no izdevniecības Fourteen-Nineteen dibinātājiem un vadītājiem.

Jonass Feige fotogrāfijā mēģina atklāt un izzināt to, ko iespējams notvert tikai ar objektīva palīdzību un kas citādāk paslīdētu garām. Šo attēlu mērķis ir likt skatītājam apzināties veidu, kādā uztveram fotogrāfiju. Jonass studējis fotogrāfiju Ostkreuz fotogrāfijas skolā Berlīnē. 2015. gadā ar sēriju Nacht auf der Sonne ieguva Conscientious Portfolio balvu.

Orbīta ir radošs kolektīvs, kurā darbojas krievu dzejnieki un vizuālie mākslinieki. Kolektīva darbi veltīti dialogam starp dažādiem medijiem – mūziku, video, fotogrāfiju, u.c. Kopš 1999. gada kolektīvs ir publicējis vairākas dzejas un fotogrāfijas grāmatas, kā arī piedalījies izstādēs vietējā un starptautiskā mērogā.