/ Foto Kvartāls / Notikumi

Ivetas Vaivodes izstāde Zobens lilijas Fotomuzejā

26. janvārī plkst. 17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā (Mārstaļu ielā 8) izstāžu zālē tiks atklāta fotogrāfes Ivetas Vaivodes izstāde Zobens lilijas.

Zobens lilijas ir fotogrāfiju sērija, kas vizuāli pēta Latgales kultūrtelpas mantojumu. Projekts ietver fotogrāfijas, ko 3 gadu laikā ir veidojusi viena no Latvijā atpazīstamākajām fotogrāfēm – Iveta Vaivode.

Kopš Latgales atšķiršanas no Vitebskas guberņas 1917. gadā un iekļaušanas Latvijas valsts sastāvā, šim reģionam ir bijusi īpaša vieta Latvijas nacionālās identitātes veidošanā. Kaut gan Latgale ir daļa no Latvijas, savā ziņā tā veido savrupu zemi, kurā augsta reliģiozitāte mijas ar bagātām tautas tradīcijām. Latgaliešu valoda, katolicisms un neatkārtojama, pat mežonīga lauku ainava tur nonākušam svešiniekam ļauj pieredzēt maģisku un reizē skarbu realitāti.  Projekta ietvaros autores gūtā pieredze tika transformēta vizuālā stāstījumā, kas liecina par šīs vietas cilvēkiem, vērtībām un pamazām zūdošām atmiņām.

Autore atzīmē: “Esot Latgalē, mani pārņem zaudējuma, bet vienlaikus mežonīga prieka izjūta. Latgale man ir kļuvusi par metaforu zaudētai bērnībai. Redzot šīs vietas tukšumu un pagājušo laiku mantojuma trūdēšanu, es kļūstu par man zināmās Latgales izzušanas liecinieku. Tomēr tā nav tikai zaudēta pagātne, tas ir mans mēģinājums notvert vēl pēdējās, mums tik pazīstamās ainavas atblāzmas.”

Izstāde būs skatāma līdz 26. februārim.