/ Foto Kvartāls / Notikumi

Liepājas muzejā atklās Somijas fotogrāfa ceļojošo izstādi

9. februārī plkst. 17.00 Liepājas muzejā (Kūrmājas prospektā 16/18, Liepājā) tiks atklāta Somijas fotogrāfa Henrika Dunkera (Henrik Duncker) fotogrāfiju izstāde Dāvanas pēc protokola.

Somu mākslinieks Henriks Dunkers Latvijā izveidojis fotogrāfiju cikls, kas veltīts diplomātiskajām dāvanām. Šis projekts aizsākās, kad Dunkers saņēma uzaicinājumu veidot diplomātisko dāvanu bilžu sēriju mākslinieku apvienības Orbītas izdevumam Talka. Fotogrāfijās redzamas dāvanas, kas pasniegtas valsts, oficiālo un darba vizīšu laikā Latvijā un ārvalstīs, kā arī Latvijas tautas dāvanas valstij un amatpersonām.

Žurnāla Talka redaktore un fotogrāfiju sērijas idejas autore Anna Volkova atsaucas uz stingro protokolu, kuram pakļauta dāvināšana un dāvanu izpirkšana – aizejot no posteņa, ierēdņi var izpirkt dāvanas no valsts. Visbiežāk dāvināti tiekot amatnieku darinājumi, taču to nozīme nebūt ne vienmēr ir acīmredzama, tādēļ izpirkta tiekot vien neliela daļa dāvanu. “Un, lūk, šie savādie priekšmeti, lieli un mazi, krājas milzīgos skapjos ar vitrīnām. Ar laiku dažiem pazūd kodu birkas, un tie kļūst par nezināmiem priekšmetiem, kurus nezināms dāvinātājs pasniedzis nezināmam adresātam. Tie nekādi neierakstās kaut cik aptveramā kolekcijā. Henrika fotogrāfijās šī kuriozitāte lieliski nolasās. Neraugoties uz ārējo pieejas formalitāti, viņa fotouzņēmumos bieži nav skaidrs ne priekšmeta izmērs, ne pat tā forma. Būtu amizanti vispirms aplūkot sēriju un tikai tad uzzināt, ka tās ir diplomātiskās dāvanas,” norāda Anna Volkova.

Dunkera fotogrāfijās iemūžināti tādi dāvinājumi kā Latvijas Olimpiskās komitejas dāvana – Latvijas bobslejistu komandas ķivere, Berlīnes mūra fragments (dāvinātājs nezināms), Mongolijas prezidenta Cahjagīna Elbegdorža dāvana – konsoles zelta dekors ar Mongolijas prezidenta ceļojuma sižetu u.c.

Izstādes atklāšanā 9. februārī piedalīsies arī pats fotogrāfs Henriks Dunkers un tā būs skatāma līdz 5. martam.