/ Foto Kvartāls / Notikumi

No 8. aprīļa notiks Vikas Ekstas tiešsaistes projekta izstāde

Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada 2017 pasākumu programmas ietvaros no 8. aprīļa tiešsaistes galerijā Asa Nisi Masa būs skatāma latviešu mākslinieces Vikas Ekstas gif animācijas projekta Snakes and Ladders izstāde. Prezentācija Latvijā notiks 8. aprīlī plkst. 18.00 kinoteātrī Kino Bize, bet Rīgas Fotogrāfijas Biennāles starpgada 2017 atklāšanas nedēļas ietvaros no 8. līdz 15. aprīlim projekta ārpustīmekļa versija būs skatāma arī kinoteātros Splendid Palace, K.Suns un Kino Bize pirms regulārā repertuāra filmu izrādēm.

Animēts gif (Graphics Interchange Format – grafikas apmaiņas formāts) ir grafisks attēls, kas vienā failā ietver noteiktā kārtībā saliktu fotogrammu sēriju, kura nepārtraukti atkārtojas. Pēdējo gadu laikā gif attēli ir kļuvuši ļoti populāri, sevišķi sociālajos tīklos, kur tos visbiežāk izmanto, lai paustu noteiktas emocijas vai arī lai sniegtu atbildi konkrētas diskusijas kontekstā. Lai gan šāda formāta attēlu dabiskā vide ir internets, šim izteiksmes līdzeklim ir arī cits lietojums, kas sniedzas ārpus virtuālās telpas un ietver gan populāro kultūru, gan kino. Vika Eksta savā mākslinieciskajā praksē plaši izmanto gif formāta priekšrocības, lai tādējādi pievērstos kustības lomai šķietami nekustīgā fotogrāfiskā attēlā. Ekstas gif attēli ir rūpīgi inscenētas fotogrāfijas, kurās pati autore ir vienkāršas un ikdienišķas darbības galvenais subjekts: dzerot kafiju no krūzītes, smēķējot cigareti, atbildot uz telefona zvanu utt.

Projektu komentē tā kuratore Paola Paleari (Itālija): “Vikas Ekstas gif attēli katapultē skatītāju fiktīvā pasaulē: viņas kustīgajās fotogrāfijās pat visvienkāršākā darbība raisa asociācijas ar intrigu un mistēriju. Snakes and Ladders atdzīvina saikni starp fiktīvu naratīvu un mēmo kino. Šie darbi aktualizē jautājumu, vai un kādā veidā ikdienas darbību vai ainu fotogrāfiska reprezentācija var sniegt dažādas interpretāciju variācijas un gala rezultātā radīt negaidītus pagriezienus plašākā sižetā. Skatītājs aktīvi līdzdarbojas šajā izstādē, kas savukārt izmanto tiešsaistes galerijas sniegtās iespējas, perfekti apvienojot šo sadarbības iespēju ar digitālo attēlu.”

Vika Eksta ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 jauno fotomākslinieku balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! laureāte. Vizuālā māksliniece dzīvo un strādā Rīgā, studējusi fotogrāfiju Andreja Granta fotostudijā un EFTI Fotogrāfijas skolā (Madride). Ieguvusi bakalaura grādu filmu teorijā, kā arī maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. Kopš 2014. gada viņas darbi iekļauti izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. 2015. gadā Eksta saņēma pirmo FK Balvu, bet 2016. gadā saņēmusi ADC balvu Young Guns.