/ Foto Kvartāls / Notikumi

Kuldīgas mākslas namā atklās Somijas fotogrāfa Dunkera ceļojošo fotoizstādi

Kuldīgas Mākslas namā no 4. augusta līdz 10. septembrim būs skatāma Somijas fotogrāfa Henrika Dunkera (Henrik Duncker) fotogrāfiju izstāde Dāvanas pēc protokola. Atklāšana: 3. augustā plkst. 16.00, Kuldīgas mākslas namā 1905. gada ielā 6, Kuldīgā.

Dāvanas pēc protokola ir somu mākslinieka Henrika Dunkera Latvijā veidots fotogrāfiju cikls, kas veltīts diplomātiskajām dāvanām. Šis projekts aizsākās, kad Henriks Dunkers saņēma uzaicinājumu veidot diplomātisko dāvanu bilžu sēriju mākslinieku apvienības Orbītas izdevumam Talka. Fotogrāfijās redzamas dāvanas, kas pasniegtas valsts, oficiālo un darba vizīšu laikā Latvijā un ārvalstīs, kā arī Latvijas tautas dāvanas valstij un amatpersonām.

Žurnāla Talka redaktore un fotogrāfiju sērijas idejas autore Anna Volkova atsaucas uz stingro protokolu, kuram pakļauta dāvināšana un dāvanu izpirkšana – aizejot no posteņa, ierēdņi var izpirkt dāvanas no valsts. Visbiežāk dāvināti tiekot amatnieku darinājumi, taču to nozīme nebūt ne vienmēr ir acīmredzama, tādēļ izpirkta tiekot vien neliela daļa dāvanu. “Un, lūk, šie savādie priekšmeti, lieli un mazi, krājas milzīgos skapjos ar vitrīnām. Ar laiku dažiem pazūd kodu birkas, un tie kļūst par nezināmiem priekšmetiem, kurus nezināms dāvinātājs pasniedzis nezināmam adresātam. Tie nekādi neierakstās kaut cik aptveramā kolekcijā. Henrika fotogrāfijās šī kuriozitāte lieliski nolasās. Neraugoties uz ārējo pieejas formalitāti, viņa fotouzņēmumos bieži nav skaidrs ne priekšmeta izmērs, ne pat tā forma. Būtu amizanti vispirms aplūkot sēriju un tikai tad uzzināt, ka tās ir diplomātiskās dāvanas,” norāda Anna Volkova.

“Fotoprojekts simboliski atdod dāvanas tautai. Tas piedāvā ne tikai vienkārši apmierināt ziņkāri, bet arī ieskatīties demokrātiskas valsts funkciju un mehānismu aizkulisēs, padarot tās caurskatāmākas,” stāsta Vladimirs Svetlovs, viens no izstādes veidotājiem. Viņš piebilst, ka elites dāvanu attēlos skaidri jaušams Henrikam raksturīgais humoristiskais skats, kas šoreiz vērsts valsts tēla identitātes virzienā hektiskās Eiropas kontekstā. Laikā, kad Somija jau svin, bet Latvija vēl tikai gatavojas savas neatkarības simtgadei.”

Dunkera fotogrāfijās iemūžināti tādi dāvinājumi kā Latvijas Olimpiskās komitejas dāvana – Latvijas bobslejistu komandas ķivere, Berlīnes mūra fragments (dāvinātājs nezināms), Mongolijas prezidenta Cahjagīna Elbegdorža dāvana – konsoles zelta dekors ar Mongolijas prezidenta ceļojuma sižetu u.c.

Ieeja izstādē bez maksas.