/ Foto Kvartāls / Notikumi

Reiņa Lismaņa pirmā personālizstāde izstāžu zālē Arsenāls

No 2017. gada 17. novembra līdz 2018. gada 21. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) būs skatāma Reiņa Lismaņa personālizstāde Mēģinājumi un kļūdas.

Mēģinājumi un kļūdas ir jaunā mākslinieka Reiņa Lismaņa pirmā personālizstāde. Ietverot dažādus medijus un paņēmienus, izstāde fokusējas uz specifiskiem elementiem, kas veido plašāku izpratni par fotogrāfijas un vizuālo mediju piedāvātajām iespējām. Mākslinieka kompozīcijas reflektē par aizkulisēm* un nostiprinātām metodēm, par sava veida rāmjiem (Gestell), aizņemoties no vācu filozofa Martina Heidegera (Martin Heidegger, 1889–1976) terminoloģiju un idejas, kas saistītas ar tehnoloģijām. Zināmā mērā eksponētie darbi kalpo kā mediators attiecībām starp autoru un valdošo uzbūvi fotogrāfijā, video, instalācijā un mākslinieciskajā praksē kopumā.

Pētot fotogrāfisku procesu elementus, to tradicionālās sistēmas un metodes tiek inovatīvi pārstrādātas. Izstādē apskatāmi momentuzņēmumi no mākslinieka ikdienas, tai skaitā pētnieciskiem ceļojumiem, kompozīciju veidošanas testiem un aizkulišu dokumentēšanas. Video darbs Calibration, kurā izmantotas paraugkrāsas, kas ņemtas no ekrāna kalibrācijas procesa, raisa diskusiju par video un instalācijas mijiedarbību. Sērija sastāv no ar tinti nopūstiem fotogrāfijas papīriem Archival Pigment Prints, kas pārveido mehāniskās printera tintes galviņas kustības humānos, ar roku zīmētos rakstos, kas dod vaļu nejaušībai un gadījumam. Citi darbi iekļauj montāžu ar DIY (Do it yourself, t.i., pašradītu) instrukciju video, attēlus ar samontētām skulptūrām un lielformāta klusās dabas.

Izstādes atklāšana 2017. gada 16. novembrī plkst. 17.00.

___

* Autora komentārs:

“[..] Jebkurā gadījumā, pa ceļam uz studiju es iedomājos par iespējamu preses relīzi izstādei. Nebija jau nejaušība, es tieši nesen redzēju nopublicētu to klišejisko citātu no kāda slavena mākslinieka, vai zinātnieka, vai politiķa par to, kā viņai/viņam esot ļoti svarīgas šitādas pastaigas. Tas palīdzot uzturēt tādu labu ideju plūsmu. Nu tā kā es uzprasījos. Iedomājos, ka varētu būt labi sagatavot relīzi, kas būtībā saka: Mēģinājumi un kļūdas ir Reiņa Lismaņa izstāde, un Jums vajadzētu ierasties uz atklāšanu. [..]

(Protams, tādas pašas raksta arī grāmatām. Smieklīgs gadījums – izdevējs vienai nesenai grāmatai, pie kuras piestrādāju, kaut kādu nesaprotamu iemeslu dēļ uzstāja, ka relīze jāiekļauj uz atsevišķas lapas iekšā tādā grāmatas plastikāta iepakojumā. Beigās tā lapa sačakarēja grāmatas vāku, atstāja nospiedumu, jo viņi izmantoja līmi. Izskatījās, ka kāds to grāmatu notraipīja ar ēdienu vai kaut kā tā.)

Manuprāt, tāda preses relīze būtu ļoti atbilstoša. Pēc būtības tā sanāktu kā destilēta versija no tā, kam preses relīzei ierasti būtu jābūt. [..] Man šķiet, ka tas iederētos ar darbiem, ko esmu izstādei veidojis. Tāda kā labi ieeļļoto sistēmu paņemšana un sadrumstalošana, pievēršot uzmanību to struktūrai un jēgai pašai par sevi.

Diezgan ātri gan es sapratu, ka tas laikam būtu pārāk iedomīgi, īpaši no kāda ar pirmo personālizstādi un tā. Kretīnisks gājiens. Atpakaļ pie sākuma.”