/ Foto Kvartāls / Notikumi

Fotomuzejā izstāde par Minox fotoaparātiem

25. janvārī plkst. 17.00 Fotomuzeja izstāžu zālēs tiks atklāta izstāde Pasaule ar Minox. Riga, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Dizaineru savienību. Minox ir fotoaparāts, kurš nav zaudējis savu popularitāti līdz pat mūsdienām, sākot ar VEF Minox Rīga modeli un līdz pat vēlāk ražotajiem modeļiem. Šis fotoaparāts ir iecienīts ne tikai fotogrāfu vidū, bet plaši izmantots arī dažādās filmās kā spiegošanas fotokamera. Šis izgudrojums ir Latvijas lepnums, tādēļ šo izstādi varētu iekļaut Latvijas valsts simtgades svinību notikumu programmā.

Izstādē var iepazīties ar muzeja krājumā esošajiem materiāliem par fotoaparāta Minox ražošanu un attīstību, kā arī aplūkot vairāku fotogrāfu-amatieru darbus, kas uzņemti ar dažādu veidu Minox fotoaparātiem. Šoreiz tie ir dažādu vecumu pārstāvji, kas nāk no dažādām valstīm: Deniss Anaņjevs (Krievija), Ēriks Tibels (Francija), Žuljans Tanase (Rumānija), Luišs Karvaļu (Francija), Imants Parādnieks (Latvija), Volha Saviča (Baltkrievija), Genadijs Smirnovs (Krievija), Maksims Aļošins  (Krievija), Ādolfs Irbīte (Latvija). Šos autorus vieno aizraušanās ar Minox kamerām, daži no tiem ir profesionāli fotogrāfi, kuriem ir savas fotolaboratorijas un fotoaparātu kolekcijas, bet citiem fotokamera ir līdzi tikai ceļojumu laikā un atpūtas brīžos.

Fotoaparāta Minox izgudrotājs Valters Caps (Walter Zapp) dzimis 1905. gada 4. septembrī Rīgā tirgotāja ģimenē. Bērnībā Valteram bija vāja veselība, tādēļ skolu viņš apmeklēja maz, bet viņš bija autodidakts ar izcilu konstruktora talantu. 1921. gadā Caps ar ģimeni pārvācās uz Reveli (Tallinu), kur viņš uzsāka darba gaitas. 1922. gadā viņš sāka strādāt Tallinas labākajā mākslas foto darbnīcā pie Valtera Lemberga. Valters apsprieda savu sapni par fotoaparātu, ko cilvēks viegli varētu nēsāt sev līdzi, ar savu draugu Rihardu Jirgenu. 1932. gadā tika izveidots kopuzņēmums, kurā Caps apņēmās ieguldīt idejas, bet Jirgens – naudas līdzekļus. Četru gadu laikā tika radīts unikāla fotoaparāta prototips Ur-Minox. Sākotnēji tika plānots ražot fotokameru Igaunijā, bet tur neatradās neviens uzņēmums, kurš būtu spējīgs izpildīt šādu projektu. Potenciālie ražotāji tika meklēti citur. Pēc Agfa atteikuma, Jirgens potenciālos ražotājus meklēja Latvijā, 1936. gada 6. oktobrī tika noslēgts sadarbības līgums ar Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) vadību. 1938. gada oktobrī K. Ulmanim tiek pasniegts pirmais VEF ražotais Minox fotoaparāts. Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā VEF turpināja ražot Minox fotoaparātus. Fotoaparāta ražošana tika pārtraukta nacistiskās Vācijas okupācijas laikā. Kopumā laika posmā no 1938. līdz 1943. gadam tika izgatavoti aptuveni 17 500 fotoaparāti.