/ Foto Kvartāls / Notikumi

ISSP Galerijā notiks fotogrāmatām veltītais pasākums SELF PUBLISH RIGA

No 10. maija līdz 3. jūnijam ISSP Galerijā norisināsies SELF PUBLISH RIGA 2018 – izstāde, lekcijas un prezentācijas, veltītas fotogrāmatām un pašizdošanai. SELF PUBLISH RIGA ir viens no galvenajiem Rīgas Fotomēneša notikumiem, ko jau ceturto reizi rīko ISSP.

Fotogrāfija un grāmata ir bijušas cieši saistītas jau kopš fotogrāfijas pirmsākumiem. Grāmata sniedz fotogrāfiem iespēju prezentēt savus darbus formātā, kura dzīve turpinās arī pēc izstādes beigām un kas viegli var aizceļot uz jebkuru pasaules vietu. Taču fotogrāmatu nevajadzētu uzskatīt tikai par izstādes katalogu – tā var kļūt arī par autonomu mākslas darbu, kurā būtiska nozīme ir ne tikai attēliem, bet arī to izkārtojumam un secībai, tekstam, grāmatas formātam, dizainam un drukai. 

Fotogrāmatas pēdējo gadu laikā piedzīvojušas ievērojamu uzplaukumu pasaulē – tām veltītas neskaitāmas izstādes, festivāli, konkursi, un pašizdošana kļuvusi par populāru stratēģiju jauno mākslinieku vidū. Tomēr Latvijā joprojām fotogrāmatas tiek izdotas reti un arī pasaulē atzinību guvušas grāmatas šeit nav apskatāmas. SELF PUBLISH RIGA – vienīgais fotogrāmatām veltītais festivāls Latvijā – kopš 2014. gada sācis šo ainu mainīt, piedāvājot plašu fotogrāmatu izstādi no visas pasaules, nozarē atzītu ekspertu publiskās lekcijas un diskusijas un fotogrāmatu maketu konkursu, mudinot arī vietējos autorus pievērsties fotogrāmatu veidošanai.

10. maijā plkst. 18.30 ISSP Galerijā Berga Bazārā tiks atklāta plaša starptautiska fotogrāmatu izstāde ar īpaši atlasītām grāmatu kolekcijām. 2018. gada SELF PUBLISH RIGA izstādē īpaša uzmanība veltīta fotogrāfijas un valodas mijiedarbībai, iekļaujot grāmatu izlasi Fotogrāmatas un teksts (kuratore – Evita Goze). Izstādē būs apskatāmi arī labākie SELF PUBLISH RIGA fotogrāmatu maketu konkursam iesūtītie darbi no visas pasaules, Baltijas fotogrāmatas, vēsturiskas Latvijas fotogrāmatas (kurators – Arnis Balčus), neatkarīgās izdevniecības Akina Books izdotās grāmatas un mākslinieces Annes Golazas (Šveice/Somija) instalācija Corbeau. 

Britu izdevniecības MACK publicētā grāmata Corbeau (2017) ir daļēji autobiogrāfija, daļēji – inscenējums par dzīvi un nāvi lauku saimniecībā, kurā Golaza uzauga. Grāmata tapusi divpadsmit gadus un apvieno trīs paaudzes, savijot kopā fotogrāfijas, video kadrus un zīmējumus ar dramaturga Antuāna Žakū (Šveice) tekstiem, kā arī pašas mākslinieces piezīmēm. Rīgā būs redzama gan plašu atzinību ieguvusī grāmata, gan arī mākslinieces īpaši SELF PUBLISH RIGA veidota instalācija, kas turpina grāmatā apspēlētās tēmas. 

12. maijā no 12.00 – 18.00 ISSP Galerijā notiks nozares ekspertu lekcijas un prezentācijas par fotogrāmatām, to veidošanu un izdošanu. 

Programma:

12.00 – 13.00 Liza Šteina (Lisa Stein, DE/UK), kritiķe, interneta platformas Photocaptionist redaktore

Photocaptionist: Fotogrāfijas un teksta mīlasstāsts

13.00 – 14.00 Anne Golaza (Anne Golaz, FI/CH), māksliniece, un Antuāns Žakū (Antoine Jaccoud, CH), rakstnieks un dramaturgs

Kad saplūst stāstīšanas veidi: saruna par grāmatas Corbeau tapšanu

15.00 – 16.00 Dīters Noiberts (Dieter Neubert, DE), Kassel Fotobookfestival direktors

Ieskats mīļākajās fotogrāmatās

16.00 – 17.00 Alekss Bočeto (Alex Bocchetto) un Valentina Abenavoli, Akina Books (IT)

Izpārdots – izdevējdarbības piedzīvojumi

17.00 – 18.00 Huanans Rekena (Juanan Requena, ES), mākslinieks un grāmatu veidotājs

Mērķis ir ceļš

Ieeja izstādē un lekcijās ir bez maksas, vairāk informācijas: www.issp.lv 

ISSP Galerijas adrese: Berga Bazārs, Marijas iela 13 k-3

SELF PUBLISH RIGA ir viens no Rīgas Fotomēneša 2018 notikumiem.