/ Foto Kvartāls / Notikumi

Elīnas Rukas Visi viļņi pieder jūrai Fotomuzejā

19. jūlijā plkst. 17.00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā (Mārstaļu ielā 8) tiks atklāta jauna izstāde Visi viļņi pieder jūrai. Tajā skatāmi darbi, kas radīti laikā no 2015. līdz 2018. gadam, atspoguļojot autores Elīnas Rukas rokrakstu, kas veidojies studiju laikā ASV. Izstādē ir iekļauti darbi no cikla Aqueous.

Impulss ūdens tēmai autorei radās neizpratnes dēļ, kā ūdens spēj vienlaicīgi ar milzu spēku vilināt un atgrūst. Jūra vienmēr viņu valdzinājusi tās noslēpumainības un dažādības dēļ. Lai cik liela būtu apbrīna par šo dabas varenību un skaistumu, jūra autorei radīja arī neizskaidrojamas bailes, kas vēl joprojām ietekmē viņas dzīvi. Daudzās filozofijās ūdens saistās ar emocijām, zemapziņu un intuīciju. Apmēram 60% cilvēka ķermeņa sastāv no ūdens, iespējams, tādēļ ar ūdeni saistītas lietas uztveram tik emocionāli. Kad skatītājs vēro E. Rukas darbus, autore vēlas, lai viņš jūt, reaģē.

Ūdens nepārtrauktā kustība, tā amorfā daba, daudzveidīgums un dažādība, mainība un noslēpumainība ir stimuls autores padziļinātai tēmas izpētei un mākslas radīšanai. Strādāt ar ūdens tēmu, viņasprāt, vienlaikus ir vērot un domāt par vienmēr mainīgo dzīvē, mūsos un fotogrāfijā.

Strādājot ar fotogrāfiju, E. Ruku interesē medija robežas, tradīciju pārskatīšana. Viņai patīk pētīt gan materiālu, gan tā formu. Autore darbos bieži izmanto caurspīdīgu materiālu – foto plēvi; vispirms tā ir norāde uz ūdens dabu – caurspīdīgumu; kad materiāls apdrukāts, tas turpina spēli starp attēlu un materiāla īpašībām, kā arī aizpilda robus zināšanās un pieredzes trūkumā par ūdeni. Māksliniece griež, veido un kārto fotogrāfijas slāņos, it kā secētu ūdeni, lai uzzinātu, kas slēpjas dziļākos slāņos, izveidojot savu interpretāciju par realitāti, zināšanām, kustību un dziļumu. Pievienojot līmlenti, novelkot līnijas, viņa rada stabilitāti un drošības sajūtu, lai gan ūdenim tāda nepiemīt. Savukārt telpiskajos darbos formas kļūst līdzīgākas ūdens kustībai, veidojot apņemošu pieredzi.

Elīna Ruka stāsta: „Lielākais iedvesmas avots ir garas pastaigas dabā, ļaujot pieklusināt prātu, un saklausīt iekšējo balsi, kas palīdz izsijāt informāciju, pārdomas un dokumentēt kadrus ar sajūtām, lai vajadzīgais mirklis pārtaptu mākslā. I don’t take photos, I make photos. Kad veidoju darbus, ļaujos intuīcijai un procesam. Katrs pabeigtais darbs ir sākums jaunam, līdzīgi kā viļņi, kas pāriet viens otrā.” 

Elīna Ruka (1981) ieguvusi maģistra grādu mākslas fotogrāfijā Kolumbijas koledžā Čikāgā (2016), bakalaura grādu fotogrāfijā Kondē skolā Francijā (2009). Kopš 2008. gada piedalījusies izstādēs ASV, Beļģijā, Dānijā, Francijā, Lietuvā un Latvijā. 2013. gadā ieguvusi prestižo Fulbraita stipendiju maģistratūras studijām ASV, 2015. gadā Jāņa Grundmaņa stipendiju studijām ASV.