/ Foto Kvartāls / Notikumi

Rīgas biržā būs skatāma Kopīgā vēsture

No 22. septembra līdz 30. novembrim Mākslas muzejā Rīgas birža notiks Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidota mūsdienu mākslas izstāde Kopīgā vēsture. Piedalās mākslinieki: Ieva Balode & Aleksejs Muraško, Klēra Holta, Minna Henriksone, Tanels Randers, Krišna Redī, Andrejs Strokins, Jans Sjiņs. Kuratore: Inga Lāce.

Apdzīvojot muzeja pastāvīgās ekspozīcijas telpas, izstāde pievērsīsies muzeja kolekcijai un stāstiem, atsedzot tos aspektus, kas ļauj gūt jaunu skatījumu par attiecībām starp vietējo un starptautisko, kultūras sakariem, kā arī kolekcionēšanu un mākslas darbu saistību ar plašākiem politiskiem un vēsturiskiem procesiem.

Mākslas muzeja Rīgas birža kolekcijas vēsture ietiecas laikā pirms Latvijas valsts dibināšanas un saistās ar pirmajām Rīgas sabiedrībai pieejamajām mākslas kolekcijām – tās pamatu veido 19. gs. Rīgas baltvācu rātskungu un tirgoņu sākotnēji pilsētai novēlētās mākslas kolekcijas. Pats muzejs savā ziņā atspoguļo Latvijas valsts vēsturi, tās atrašanos dažādu valstisku veidojumu, impēriju un savienību sastāvā ar katra laika atstāto atšķirīgo mantojumu. Muzeja pamatkrājumu veido Senās Ēģiptes un antīkā māksla, Rietumeiropas, Krievijas un Austrumu māksla ar īpaši izvērstām Ķīnas, Indijas un Japānas kolekcijām. Mākslas muzejs Rīgas birža ir daļa no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un bijušā Ārzemju mākslas muzeja kolekciju pārmantotājs.

Pie izstādes strādājuši latviešu un ārvalstu mākslinieki, veidojot jaunus darbus. Tiks izstādīti arī arhīva materiāli, kas atsaucas uz bijušā Ārzemju mākslas muzeja starptautisko sadarbību padomju laikā, it īpaši Indijas festivālu 1987. gadā un citām ārvalstu izstādēm. Īpaša uzmanība pievērsta arī Latvijā dzimušās amerikāņu žurnālistes, mākslas vēsturnieces, antropoloģes un Indonēzijas speciālistes Klēras Holtas (1901-1970) darbam, kas savā ziņā sazaro muzejā jau esošo Indonēzijas pavedienu, sākot ar ekspozīcijā redzamo indonēziešu gleznotāja Radena Saleha (1807– 1880) darbu Lauvu medības un portretu, līdz etnogrāfiskiem artefaktiem.

Izstādes nosaukums ir atsauce uz jēdzienu “kopīgā vēsture” (shared history), kas tiek izmantots dažādos kontekstos, mēģinot vēsturiskus notikumus aprakstīt ārpus nacionālo valstu robežām – kā kopīgus dažādām vietām vienlaicīgi, bieži vien attiecinot uz konfliktos iesaistītām pusēm, aprakstot koloniālisma vēsturi vai mēģinot atrast jaunu veidu, kā skaidrot mūsdienu migrācijas sekas. Mākslas muzeja Rīgas birža kolekcija šīs izstādes kontekstā kalpo par sākumpunktu jauniem kopīgas vēstures naratīviem.