/ Foto Kvartāls / Notikumi

LNB būs skatāma poļu fotoizstāde Ja tu mani aizmirstu

No 20. augusta līdz 19. septembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 izstāde Ja tu mani aizmirstu. Izstādes kolekcija veidota sadarbībā ar Polijas Fotogrāfijas arheoloģijas fonda un Adama Mickeviča institūtu, tās pamatā ir izcilu poļu mākslinieku darbi. Fotogrāfijas arheoloģijas fonds pēta, apstrādā, kārto un uzglabā Polijas fotogrāfu arhīvus, kā arī strādā ar mūsdienu māksliniekiem, sniedzot viņiem ierosmi raudzīties uz vēsturisko fotogrāfiju jaunā gaismā un pievērsties laikmetīgajai fotogrāfijai caur fotogrāfijas arhīvu prizmu. Izstādes kurators ir mākslas kritiķis un vēsturnieks Adams Mazurs (Adam Mazur, Polija).

10. septembrī plkst. 17:00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā izstādes ietvaros notiks arī Fotogrāfijas arheoloģijas fonda pārstāves Martas Pšibilio (Marta Przybylo, PL) lekcija Pieredzot matēriju: Par darbu ar arheoloģijas arhīviem.

Izstādes dalībnieki: Fotogrāfijas no Fotogrāfijas arheoloģijas fonda arhīva – Janušs Bonkovskis (Janusz Bąkowski), Zofja Homentovska (Zofia Chomętowska), Zbigņevs Dlubaks (Zbigniew Dłubak), Marjušs Hermanovičs (Mariusz Hermanowicz), Mareks Pjaseckis (Marek Piasecki), Tadeušs Suminskis (Tadeusz Sumiński), Vojcehs Zamečniks (Wojciech Zamecznik), Antonijs Zdebjaks (Antoni Zdebiak).

Izstādē Ja tu mani aizmirstu redzamās fotogrāfijas ir atlasītas no apjomīgajiem Fotogrāfijas arheoloģijas fonda krājumiem. Gandrīz visas tās ir uzņēmuši izcili poļu mākslinieki; pašas fotogrāfijas, savukārt, nav nemaz tik pazīstamas vai pat ir aizmirstas. Tām nav daudz kopīga ar mākslinieku personībām, tās arī neilustrē notikumus, bet gan pašas kļūst par notikumu. Izstādes kuratora atlasē jūtama poēzija, gaidas, ka attēls satiks jūtīga vērotāja skatienu, ļausies interpretācijai un iekustinās asociāciju virkni. Atsaucoties uz ikdienas pieredzes mirklīgumu un gaistošo dabu, arī pati izstāde ieguvusi savu nosaukumu – Ja tu mani aizmirstu – tās ir čīliešu dzejnieka Pablo Nerudas rindas, no kurām savukārt iedvesmojies viens no izstādes dalībniekiem – Zbigņevs Dlubaks.

Fotogrāfijas arheoloģijas fonds dibināts 2008. gadā un tas pēta, apstrādā, kārto un uzglabā Polijas fotogrāfu arhīvus. Šobrīd fonds gādā par 12 mākslinieku arhīviem, kurus kārto, digitalizē un padara pieejamus tiešsaistē. Fonds arī uztur savu izstāžu galeriju, vada pētnieciskus projektus, organizē izstādes, meistardarbnīcas un lekcijas, kā arī izdod fotogrāmatas un grāmatas, kas veltītas fotogrāfijas teorijai un vēsturei. Izstādes, kuru pamatā ir FAF sagatavotas kolekcijas, norisinājušās Pompidū centrā Parīzē, Elizejas muzejā Lozannā un festivālā Photoespaña Madridē, kā arī citur. Grāmata Vojcehs Zamečniks. Foto-grafika 2016. gadā saņēma labākā kataloga godalgu Parīzes fonda Photo-Aperture fotogrāmatu konkursā. 2013. gadā fondam tika piešķirta arī Kultūras ministrijas un Nacionālā mantojuma balva.