/ Foto Kvartāls / Notikumi

Uzsākta pūļa finansēšanas kampaņa Paulas Jansones debijas fotogrāmatai

Izdevniecība Milda Books uzsākusi pūļa finansēšanas kampaņu platformā IndieGoGo ar mērķi izdot jaunās fotogrāfes Paulas Jansones debijas foto grāmatu Sēdvieta nr. 68 (Seat 68), kas ir stāsts par paaudžu konfliktu mūsdienu Latvijā.

Grāmatā caur fotogrāfes skatu punktu tiek aplūkotas nesenās vēstures izmaiņas, kas saistītas ar Padomju savienības sabrukumu un Latvijas pievienošanos Eiropas savienībai. Šajā dziļi personīgajā projektā Jansone kopā ar vecmāmiņu dodas tūroperatora organizētā ceļojumā uz Madeiras salu. Kopējā braucienā atklājas paaudžu atšķirības, kuras kalpo kā strīdu iemesls vecmāmiņas un mazmeitas sarunās. Top skaidrs, ka viņas nespēs pārliecināt viena otru savā nostājā tādos jautājumos kā klimata pārmaiņas, LGBT+ tiesības vai mediju neatkarība. Ceļojums izvēršas par uzdevumu – ieklausīties vienai otrā un rast kopīgu valodu arī vissāpīgāko tēmu apspriešanā.

Paaudze, kas dzimusi Latvijā 90. gados, neizbēgami ir nokļuvusi paaudžu konfliktā ar vecvecākiem un vecākiem, kuri ir auguši ar Padomju savienībā kultivētām vērtībām, kamēr mūsdienu jauniešiem brīvība ir kļuvusi tikpat pašsaprotama kā ikgadējs ceļojums uz jebkuru pasaules malu. Disfunkcionālas attiecības starp dažādām sabiedrības grupām un cilvēkiem ar dažādiem viedokļiem ir novērojamas gan ģimenēs, gan publiskās diskusijās par politiku un ekonomiku. Šī brīža politiskā situācija pasaulē atspoguļo tieši to pašu – konservatīvu un demokrātisku nostāju cīņu, kuras rezultātā rodas virkne problēmu un to risinājumu. Fotogrāmatas Seat 68 mērķis ir mazināt plaisu starp paaudzēm, kā arī rosināt diskusiju par paaudžu konfliktu un meklēt veidus, kā šo konfliktu risināt vai kā ar to sadzīvot.

Foto – Paula Jansone

Visus šī stāsta sarežģītos slāņus – pastkartes, dienasgrāmatu ierakstus un mūsdienu fotogrāfijas grāmatas formātā apvienos dizaineris Aleksejs Muraško, bet grāmatas redakciju veic Valērijs Gorohovs, kurš ikdienā ir interneta medija Meduza foto redaktors.

Seat 68 izdos Milda Books, kas ir fotogrāfijas grāmatu izdevniecība Baltijā, radusies ar mērķi popularizēt un izplatīt kvalitatīvus projektus no Centrālās un Austrumeiropas ar virzienu dokumentālajā, laikmetīgajā un radošajā autorfotogrāfijā.

Ja izdosies savākt nepieciešamos līdzekļus, grāmata 300 eksemplāru tirāžā tiks izdota 2020. gada novembrī. Grāmatas izdošanai nepieciešami 3500 eiro – un lielāko daļu no izdevumiem sedz Valsts Kultūrkapitāla sniegtais atbalsts. Kampaņā līdz 6. novembrim nepieciešams piesaistīt vēl 1654 eiro, kas paredzēti drukas un grāmatas izplatīšanas izmaksu segšanai.

Projekta atbalstītāji var iegādāties grāmatu iepriekšpārdošanā par īpašām cenām, kā arī iegūt gan pastkartes ar fotogrāfijām, gan pieteikties grāmatas atklāšanas ekskursijai, kurā kopīgi tiks aplūkots Padomju arhitektūras mantojums Rīgā. Atbalstīt projektu iespējams šeit.

Paula Jansone (1993) ir latviešu fotogrāfe, kas studējusi pie forogrāfa Andreja Granta un absolvējusi ISSP skolu. Autore ir pētījusi fotogrāfijas vēsturi un strādā arī ar analogo fotogrāfiju, eksperimentējot ar filmu un attēlu. Jansones fotogrāfijās liela nozīme ir krāsu kontrastiem, gaismām un kadrēšanai, kas spēlē lielu lomu stāstījumā.