/ Foto Kvartāls / Notikumi

Fotogrāmata Stikla Strenči iegūst atzinību un tiks izdota atkārtoti

Mākslinieku grupas Orbīta izdotā grāmata Stikla Strenči nominēta konkursa Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards kategorijā Gada fotogrāmata 2020, kā arī fotofestivāla “Rencontres d’Arles” gada balvai kategorijā Vēsturiskā grāmata 2020. Abos konkursos grāmata Stikla Stenči iekļuvusi finālistu sarakstā starp pasaules 10 labākajām fotogrāmatām.

Fotogrāmata Stikla Strenči ir tapusi no unikāla laikmeta dokumenta – no Strenču fotodarbnīcas arhīva stikla fotoplatēm, kas glabājas Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Grāmatu veido starpkaru perioda attēli, kas parāda Strenču iedzīvotāju kopienas ikdienas un svētku mirkļus. Darbnīcas dibinātāja Dāvja Spundes un viņa radošās darbības turpinātāju – Kraukļu ģimenes pārstāvju – fotouzņēmumi stāsta par nācijas veidošanās laiku un tehnisko progresu, kas provincē strauji mainīja dzīvesveidu. Draudzīgās attiecības kopienā un fotogrāfu neatlaidībā veidoja īpatnēju tuvuma sajūtu un meistaru unikālu rokrakstu, ko tagad augsti novērtē pasaules eksperti fotogrāfijā. Dāvis Spunde ir sacījis, ka fotografē vēsturei un ka ikvienam notikumam jātiek iemūžinātam.

Pasaulē atzītais fotogrāfijas kritiķis Jorgs Kolbergs (Jörg Colberg) žurnālā Conscientious Photography Magazine raksta: “Par vienu esmu pilnīgi drošs: ikreiz, kad būšu vīlies fotopasaulē [..], varēšu uzmeklēt šo grāmatu un paraudzīties attēlos, kas man atgādinās, cik burvīga un priecīga spēj būt fotogrāfija. Patiešām – tik lielisku fotogrāmatu nebiju redzējis sen”.

Attēls no grāmatas “Stikla Strenči”, LFM

Ikgadējais grāmatu konkurss Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards notiks Parīzē šī gada novembrī. Konkursā ietvertas nominācijas trīs kategorijās – Gada fotogrāmata, Pirmā fotogrāmata un Gada fotokatalogs. Nominētās grāmatas, tostarp Stikla Strenči, tiks iekļautas ekspozīcijā, un no 5. līdz 28. novembrim tiks izstādītas galerijā Parīzē Delpire & Co, savukārt 2021. gadā ceļos uz Ņujorkas galeriju Aperture un citām ievērojamām pasaules galerijām.

Grāmatas Stikla Strenči pirmā tirāža ir izpārdota, un šī gada nogalē paredzēts izdot atkārtotu metienu. Jau tagad iespējams grāmatu iepriekšpasūtīt: https://projektubanka.lv/projects/gramatas-stikla-strenci-papildu-tiraza. Finansējuma vākšana otrajam izdevumam notiks līdz 13. novembrim.

Pie izdevuma Stikla Strenči strādājuši redaktors Vladimirs Svetlovs, sastādītāja Anna Volkova, vēsturnieks Kirils Kobrins un dizainers Aleksejs Muraško.