Atklās virtuālo fotoizstādi par dažādām sociālām grupām
Fonds Mākslai vajag telpu 22. oktobrī tīmekļa vietnē www.atstatuvums.lv atklās fotoizstādi Atstatuvums, kurā būs skatāmi sešu fotogrāfu mākslas projekti, kas ir mākslinieku tieša pieredze ar pētījumā sastaptajiem cilvēkiem. Izstādītie foto pētījumi piedāvās tuvāk iepazīties ar tādām sociālām grupām kā indiešu kopiena; ģimenes, kurās adoptēti bērni; cilvēki ar mentāliem traucējumiem; pusaudži bērnunamā; Ziemeļkurzemes lībieši (līvi) un Lucavsalas iemītnieki.
Piedalīties foto projektā Atstatuvums tika aicināti seši fotogrāfi – Andrejs Strokins, Kristīne Madjare, Reinis Hofmanis, Georgs Avetisjans, Ieva Balode un Iveta Gabaliņa –, lai šīs vasaras laikā veiktu foto pētījumus par viņu izvēlētajām mērķgrupām. Katrs mākslinieks tika lūgts visu vasaru pavadīt ar mērķgrupu locekļiem, veidojot ar viņiem attiecības un iemūžinot dažādas sadzīves detaļas, ierakstot sarunas un uzņemot video materiālus, kas atbilstu mākslinieku iecerei atklāt šo sabiedrību vai indivīdu raksturus. Projekta mērķis ir pētīt sociālās grupas un atklāt to cilvēciski emocionālās šķautnes, apzinoties, ka māksla ir labākais veids, kā mudināt sabiedrību lauzt savus stereotipus un mazināt sociālo nošķiršanos. Šis ir aicinājums sabiedrībai apzināties līdzcilvēkus, motivēt nenovērsties, neraugoties uz atšķirībām, bet tieši pretēji – vairot vēlmi komunicēt, iepazīt dažādību un izprast savstarpējo attiecību nozīmīgumu mūsdienu Latvijas sabiedrības veidošanā.
Pirms pētījumi tika uzsākti, fotogrāfus konsultēja kultūras antropoloģe un Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, sniedzot ieskatu lauka pētījuma specifikā un izpratni ētiskajos principos. Mākslas projekta kuratore Katrīna Jaunupe par gaidāmo digitālo izstādi saka šādi: “Veidojot izstādes Atstatuvums koncepciju un mākslas darbu virtuālās eksponēšanas telpu, manas radošās darbības virzītājspēka pamatā ir pārliecība, ka mēs visi esam vienlīdzīgi. Mēs ikviens vēlamies būt mīlēts, atzīts un uztverts kā vērtīgs. Un nevis kādu ārējo pazīmju vai materiālo sasniegumu skalā, bet sirds līmenī. Un māksla ir viens no precīzākajiem, efektīvākajiem un arī efektīgākajiem veidiem, kā runāt par cilvēcību. Savā būtībā — par sevi un pasauli, kurā dzīvojam un kādā vēlamies dzīvot.”
Sākot ar 22. oktobri tīmekļa vietnē www.atstatuvums.lv būs pieejama virtuālā foto izstāde, kuru plānots nākamā gada laikā realizēt fiziskā veidolā. Atklāšanas dienā plkst. 18:00 fonda Mākslai vajag telpu Facebook lapā tiks pārraidīta diskusija ar māksliniekiem un kuratori, kuru moderēs kultūras antropoloģe Rūta Muktupāvela, apspriežot projekta izpildes procesu un iznākumu.