/ Foto Kvartāls / Notikumi

Aicina pieteikties konkursam jaunos izstāžu kuratorus

Līdz šī gada 22. novembrim Latvijas jaunie kuratori aicināti pieteikt projekta koncepciju Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 programmai. Konkursa uzvarētājām būs iespēja realizēt savu projektu Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu telpā Pilot.

Ar konkursa Jaunais kurators! palīdzību kuratoriem tiek dota iespēja mainīt ierasto izstāžu veidošanas politiku lokālā mērogā. Ar šīs platformas palīdzību lokālais kļūst par globālo, piedāvājot starptautiskai mākslas videi projektus, kas būs nozīmīgi jaunpienācēji aktuālo naratīvu stāstījumā. Tāpat ar konkursa starpniecību tiek aktualizēta diskusija – cik liela nozīme mūsdienu mākslas un kultūras procesos ir kuratoram kā radošai personībai un mediatoram, lai veidotu veiksmīgāku dialoga mehānismu ar sabiedrību.

2018. gada septembrī Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas apakšnozarē tika atvērta jauna specializācija – Kuratoru studijas. Šādas specializācijas izveidi noteica mākslas vides procesu attīstība gan lokālā, gan starptautiskā mērogā, jo kuratoram ir nozīmīga loma mākslas ekosistēmā ne tikai kā procesu vadītājam, bet arī to izveidotājam un no jauna radītājam. Tā pat nepieciešamību noteica studentu vēlme apgūt mākslas vēsturi un procesu attīstību ne tikai no ierastā vēsturiskās, monogrāfiskās pētniecības puses, bet arī paplašinot mākslas procesu interpretācijas dimensijas un to sasaisti ar citām radošajām vidēm, sociālajiem un politiskajiem notikumiem. Jo veidojot studiju saturu, ir svarīgi skatīt kuratora lomu kā mediatoru starp māksliniekiem, mākslas darbiem, skatītāju un sabiedrību, kā arī būt aktīviem sociāli politisko notikumu tulkotājiem.

Sadarbības platforma starp Rīgas Fotogrāfijas biennāli un Latvijas Mākslas akadēmiju rada jaunu sadarbības modeli, kas turpina skatīt mediju attīstību laikmetīgās mākslas kontekstā un rada jaunu lokālās mākslas ekosistēmas platformu, kurā jaunie kuratori aicināti izaicināt sevi, piedāvājot savu skatījumu uz šodien aktuālo attēla kultūrā.

Moderno tehnoloģiju straujās attīstības rezultātā nākas pārvērtēt attēlu nozīmi un to sniegto vēstījumu. Šodien fotogrāfija ir visur. Klasiskajam fotogrāfijas kā estētiska un dokumentējoša attēla uzstādījumam pievienojusies virkne citu priekšstatu, kas rada jauna satura apzināšanās nepieciešamību. Kā laika telpā ir mainījusies izpratne par fotogrāfiju un tās klātbūtni mākslas darba ietvaros?

Konkursu izvērtēs žūrija: kurators, mākslinieks, kritiķis un PUBLICS mākslinieciskais vadītājs Pols O’Nīls (Paul O’Neill, IE), kurators un kritiķis Andris Brinkmanis (LV/IT), mākslas zinātniece Antra Priede (LV), kuratore un mākslas zinātniece Maija Rudovska (LV) un Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmas vadītāja Inga Brūvere (LV).

Konkursa uzvarētājam būs iespēja realizēt savu projektu 2021. gada aprīlī Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu zālē Pilot (Vāgnera ielā 3, Rīga) Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 programmas ietvaros.

Informācija par pieteikšanos konkursam pieejama šeit: http://rpbiennial.com/jaunais_kurators.html