/ Foto Kvartāls / Notikumi

Kas notiek Baltkrievijā? – iedzīvotāju un fotogrāfu sarunas Rīgas Fotomēnesī

11. un 14. jūnijā tiešsaistē Rīgas Fotomēneša Facebook lapā norisināsies divi pasākumi, kas veltīti notikumiem Baltkrievijā. Abi pasākumi notiek saistībā ar objektu-izstādi Pārmaiņu laukums, kas šobrīd skatāms Esplanādē. Tā ir transformatora būdiņas kopija, kuras oriģināls atrodas vienā no Minskas blokmāju iekšpagalmiem. Tās sienas rotā fotogrāfijas, kas dokumentē to, kā būdiņa pērn kļuva par nozīmīgu baltkrievu simbolu cīņai par savām tiesībām.

11. jūnijā plkst. 19.00 notiks saruna Pārmaiņu laukums: liecinieku stāsti, kurā Rīgā dzīvojošie baltkrievi dalīsies savā pieredzē par notikumiem Minskas Pārmaiņu laukumā un šobrīd Baltkrievijā notiekošo. Latvijā dzīvo vairāk nekā 40 baltkrievu bēgļi, daži no viņiem ir piekrituši izstāsīt savu stāstu par spīti joprojām valdošajām bailēm no Lukašenko režīma represijām nākotnē.

Savukārt 14. jūnijā plkst. 19.00 norisināsies diskusija Spēle bez noteikumiem. Fotožurnālista darbs Baltkrievijā. Baltkrievija ir Eiropā visbīstamākā valsts žurnālistiem. Tagad fotogrāfi ne tikai dokumentē notikumus, bet arī domā par sekām – kā man maskēties, lai es būtu mazāk pamanāms, kā neatklāt citus cilvēkus, lai viņi nenonāktu policijā, kā droši tikt mājās? Katra fotogrāfija potenciāli var būt pierādījums krimināllietai. Baltkrievu fotoreportieri Irina Arakhovskaja un Dmitrijs Bruško pastāstīs, kā strādāt šādos apstākļos, sarunu moderēs Jūlija Volčoka.

Irina Arakhovskaja dzimusi Minskā, kur turpina strādāt arī šodien. Kopš 2013. gada viņa sadarbojas ar dažādām neatkarīgām Baltkrievijas publikācijām. Viņas galvenās interešu jomas ir cilvēktiesības, sociālā sfēra, ekoloģija un reportāžas.

Dmitrijs Bruško kopš 1999. gada strādā par fotožurnālistu republikas izdevumos Znamja Junosti, Narodnaja Gazeta, Belgazeta, Komsomoļskaja Pravda Baltkrievijā, kopš 2014. gada interneta portāla TUT.BY fotogrāfs. Publicējies laikrakstos TIME, The Herald Tribune, Newsweek, Kommersant un daudzos citos.

Jūlija Volčoka ir foto redaktore, producente, platformas par Baltkrievijas fotogrāfiju SHKLO līdzdibinātāja. Viņa strādājusi par foto redaktori Baltkrievijas ziņu portālā TUT.BY un kā vizuālā redaktore labdarības platformā Imena. Nodarbojas ar multimediju projektu, izstāžu, grāmatu veidošanu, fotogrāfu konsultēšanu.

Abi pasākumi notiks krievu valodā.