/ Foto Kvartāls / Notikumi

Noskaidroti fotogrāmatu maketu konkursa SELF PUBLISH RIGA uzvarētāji

No vairāk nekā simts starptautiskajam SELF PUBLISH RIGA konkursam iesūtītajiem fotogrāmatu maketiem ekspertu žūrija par labāko atzinusi krievu fotogrāfes Nadeždas Jermakovas veidoto An Ordinary Story (Parasts stāsts). Konkursa finālistu darbi un citas fotogrāmatu kolekcijas apskatāmas izstādē ISSP Galerijā vēl tikai līdz 1. jūlijam.

29. jūnijā tika izziņoti fotogrāmatu maketu konkursa SELF PUBLISH RIGA uzvarētāji, kurus izvēlējās starptautiska žūrija – fotogrāmatām veltītās izstāžu un izglītības platformas un izdevniecības Self Publish, Be Happy dibinātājs un vadītājs Bruno Keskels (Bruno Ceschel, Itālija/Lielbritānija), neatkarīgās izdevniecības Skinnerboox dibinātājs un vadītājs Milo Montelli (Milo Montelli, Itālija), kuratore Darja Tuminas (Daria Tuminas, Krievija/Holande), grafikas dizainers Aleksejs Muraško (Latvija) un ISSP Galerijas kuratore, fotogrāfe un žurnāliste Evita Goze (Latvija).

Pirmo vietu ieguva krievu fotogrāfes Nadeždas Jermakovas (Nadezhda Ermakova) grāmata An Ordinary Story, kas veltīta autores dēlam Fjodoram. Smeldzīgā un aizkustinošā veidā tā stāsta par zēna pieaugšanu, sapni pacelties spārnos kā putnam un mātes mīlestību.

“Jermakovas grāmata ir parupji izgatavota, toties ar lieliskām fotogrāfijām un intīmu, aizkustinošu stāstu par mātes un dēla attiecībām, kurā savijas attēls un teksts. Tās nostalģisko noskaņu izceļ raupjais dizains un dzeltinātās lapas, kas atgādina senas grāmatas un padomju estētiku. Stāsts kādam var šķist naivs, taču, iespējams, tieši siltā sajūta, kuras pamatā ir dzīva cilvēciskā saikne, ko šī grāmata spēcīgi izstaro, ir tieši tas, kas nepieciešams pēc cīņas ar pandēmiju pusotra gada garumā,” teikts žūrijas pamatojumā. Uzvarot konkursā, Nadežda Jermakova ieguvusi iespēju veidot izstādi ISSP Galerijā nākamā SELF PUBLISH RIGA pasākuma laikā.

Par labāko fotogrāmatas maketu no Baltijas valstīm, kas saņems balvu no fotodrukas un ierāmēšanas uzņēmuma fineArtPrint.lv, žūrija atzina lietuviešu mākslinieces Ingas Navičkaites–Drāsutes (Inga Navickaitė-Drąsutė) veidoto Half Houses (Pusmājas) – pārdomas raisošu izdevumu par trūkumu, zaudējumu un neizstāstīto vēsturi, ko sevī glabā Viljampoles apkaime Kauņā. “Inga Navičkaite-Drāsute ir pārvērtusi lokālo Kauņas arhitektūras fenomenu vēsturiskā atsaucē un akūtā metaforā par traģēdiju un nelabojamu zaudējumu. Ikdienas urbāno ainavu defamiliarizācija kombinācijā ar fotogrāfijas spēku un vienkāršo, bet pārdomāto grāmatas dizainu uzreiz iesaista lasītājus. Atsevišķie teksti ļauj izprast kontekstu, vienlaikus neaizēnojot vizuālo materiālu,” komentē žūrijas loceklis Aleksejs Muraško.

Starp žūrijas izvēlētajām 34 labākajām grāmatām ir arī piecu latviešu autoru darbi – Lindas Boļšakovas You don’t belong here more than anything else: a field study in universal abandonment (Tu šeit neesi vairāk iederīgs par jebko citu: lauka pētījums par vispārēju pamestību), Indras Gleizdes Analysis and Other Sorceries (Analīze un citas burvestības), Rūtas Kalmukas Duplicates (Dublikāti), Filipa Šmita Post No Bills (Reklāmas neizvietot) un Ievas Ozoliņas Derīgs līdz 2014.