/ Foto Kvartāls / Notikumi

Tikšanās ar NEXT 2021 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! uzvarētāju Visvaldu Morkeviču tiešsaitē

22. jūlijā plkst. 18.30 Rīgas Fotogrāfijas biennāles un ISSP Galerijas Facebook platformā norisināsies tikšanās ar NEXT 2021 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! uzvarētāju Visvaldu Morkeviču. Saruna norisināsies angļu valodā un ir bezmaksas.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2021 balva Meklējam jauno fotogrāfijā! tiek pasniegta jau ceturto reizi. Tā ir dibināta, lai veicinātu Baltijas valstu jaunos māksliniekus vizuāli spēcīgos darbos atklāt konceptuāli dziļu, oriģinālu skatījumu uz sava laikmeta norisēm, atrodot un izceļot jaunos Baltijas valstu autorus, kuru darbos jau dominē šīs kvalitātes. Kopš 2019. gada balvas pasniegšana noris programmas NEXT ietvaros sadarbībā ar ISSP Galeriju.

Galveno balvu, iespēju rīkot personālizstādi ISSP Galerijā, 2021. gadā starptautiskā žūrija piešķīra Visvaldam Morkevičam par sēriju Gaidu tikšanos ar sevi, kas veidota (narcistiskas) introspekcijas formā kā vizuālā un telpiskā darbā transformēta mākslinieka pašanalīze. Projekta nosaukums Gaidu tikšanos ar sevi projicē mirkli nākotnē, gaidāmu satikšanos pašam ar sevi. Šis projekts ir portrets tā “tapšanas procesā”, un tajā izmantoti mākslas vēsturē pazīstami simboli, no klasiskās mitoloģijas palienēti tropi, psihoanalītiskas interpretācijas un personiskas atmiņas. Daži vizuālie elementi ir visnotaļ figurāli, turpretī citi attēli tuvinās abstrakcijai. Tādējādi projekts ir neskaitāmu asociatīvu savienojumu kolāža, kas izaicina portreta kā reprezentācijas veida ierastās robežas. Gaidu tikšanos ar sevi vēršas pret kanonisko priekšstatu par “objektīvo līdzību”, kas definē portreta žanru, tā vietā ienirstot sevis izzināšanas, atpazīšanas un saprašanas procesā.

Žūrijas izvēles pamatojums: “Morkeviča darbs Gaidu tikšanos ar sevi ir rotaļīga pašanalīzes interpretācija, kas veidota ar lielu radošumu. Viņa radošā darbība balansē uz fotogrāfijas robežas, izcili apvienojot dažādus medijus. Ar dažādu materiālu palīdzību Morkevičs rada daudzslāņainu vizuālo scenāriju, kurā skatītājs tiek aicināts ne vien nolasīt autora portretu, bet arī meklēt savējo. Pēdējo mēnešu laikā tapušais projekts pievēršas sevis izzināšanai, introspekcijai un sevis pieņemšanai, atspoguļojot mūsdienu sociālās un kultūras problēmas.” Visvalds Morkevičs Morkevičs saņēma arī VVFoundation balvu – iespēju piedalīties PAiR rezidencē Pāvilostā.

Visvalds Morkevičs (1990) ir Lietuvas mākslinieks, kurš ar fotogrāfijas medija palīdzību pēta portreta žanru. Viņš uzmanīgi vēro vidi, kurā atrodas portretējamie, jeb, paša vārdiem izsakoties, “kolekcionē realitātes”, kā arī izmanto pašanalīzi, lai ielūkotos pašportreta žanra pavērtajās iespējās. Morkevičs savos darbos apstrādā un apspēlē laiku un tā uztveres izjūtu, lietodams gan augstas, gan zemas izšķirtspējas estētiku un izmantodams tiklab materiālus no klasiskās analogās fotogrāfijas arsenāla, kā arī mūsdienīgus digitālos rīkus. Morkeviča darbi bijuši apskatāmi gan personālizstādēs, gan grupas izstādēs dažādās Eiropas valstīs, kā arī iekļauti muzeju un privātās kolekcijās, to vidū modernās mākslas muzejā MO, mākslas fondā Lewben un SEB bankas mākslas kolekcijā.

NEXT 2021 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! žūrija: Laikmetīgās mākslas muzeja KIASMA kuratore Sāra Haklina (Saara Hacklin, FI), kurators, rakstnieks un 14. Baltijas triennāles kurators Valentīns Klimašausks (Valentinas Klimašauskas, LT), mākslas kritiķis, vēsturnieks un kurators Adams Mazurs (Adam Mazur, PL), kuratore un žurnāla YET redaktore Elēna Vanineti (Elena Vaninetti, IT), Photo Basel mākslinieciskā vadītāja Odrija Oaro (Audrey Hoareau, SZ), Igaunijas Laikmetīgās mākslas muzeja kuratore un projektu vadītāja Laura Totsa (Laura Toots, EE) un kuratore, māksliniece, žurnāliste, ISSP Galerijas pārstāve Evita Goze (LV).

NEXT 2021 un ISSP Galerijas balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! uzvarētāja Visvalda Morkeviča izstāde Gaidu tikšanos ar sevi skatāma ISSP Galerijā līdz 11. augustam.