/ Foto Kvartāls / Notikumi

ISSP Galerijā notiks Voldemāra Johansona personālizstāde Vētra neredz krāsu

No 20. augusta līdz 29. septembrim ISSP Galerijā būs skatāma latviešu mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona arktisko ainavu iedvesmota personālizstāde Vētra neredz krāsu, kas aicina apmeklētāju izjust un izzināt cilvēces un neskartas dabas mijiedarbību. Atklāšana – 19. augustā plkst. 18.00.

Mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona jaunākās personālizstādes Vētra neredz krāsu sākumpunkts meklējams autora īstenotajās ekspedīcijās uz Ziemeļu puslodes arktiskajiem apgabaliem – Norvēģijas ziemeļiem, Fēru salām un Svalbāras arhipelāgu. Šīs ekosistēmas atrodas uz strauju pārmaiņu ceļa, un pat piesardzīgākās prognozes liecina, ka jau pārredzamā nākotnē vasarās gaidāma Ziemeļpola ledus kārtas pilnīga izkušana.

ISSP Galerijā apskatāmajā izstādē Johansons izzina veidus, kā raudzīties uz šo klimata pārmaiņu skarto planētas daļu no skatupunkta, kur fiziskās vides un ainavas vērošanas pieredze jau daļēji pārcelta uz virtuālās realitātes tehnoloģiju sfēru. Vienā no izstādes darbiem – Prombūtne – tiek vērota un dokumentēta šībrīža arktiskās ainavas vizualitāte: kalnu grēdas, glaciālais reljefs un zemes raupjās virsmas, ledus kušana un ūdeņu plūdums, kas tiek piedzīvots ar paplašinātās realitātes telpas starpniecību. Savukārt tēlniecības objekts Kušana iedzīvina ledāju ūdenskritumu ar autonomas enerģijas avotu tehnoloģijas palīdzību.

Izstāde aicinās skatītāju sajust cilvēces un neskartas dabas attiecības, apjaust arktisko elpu, skaņu un varenību. Vētra neredz krāsu tematiski turpina Johansona agrākajos darbos aizsāktās fizikālās pasaules un cilvēka pieredzes saskarsmes studijas. Iepriekšējais šīs sērijas darbs, instalācija Slāpes, guva plašu publikas un mākslas kritiķu atsaucību gan Latvijā, gan ārvalstīs, kā arī tika izvirzīta starp Purvīša balvas 2017 nominantiem.

Izstādes Vētra neredz krāsu kuratore ir Iveta Gabaliņa. Izstāde būs skatāma ISSP Galerijā no 20. augusta līdz 29. septembrim. Atklāšana – 19. augustā plkst. 18.00 (atklāšanā ieeja tikai ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem).