/ Foto Kvartāls / Notikumi

Šonedēļ tiks atklāta pop-up izstāde Suggested & Etc.

Vai ekskavators prot iemācīties dejot? Vai mākslīgais intelekts spēj radīt mākslas darbu, kuru nav iespējams atšķirt no cilvēka radīta oriģināla? 15. septembrī tiks atklāta pop-up izstāde Suggested & Etc., kurā mākslinieki Jurģis Peters un Lidija Zaneripa apskatīs mūsdienu sabiedrības mijiedarbību ar mašinēriju un tehnoloģijām.

Izstādes idejas pamatā ir Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļas absolventu Jurģa Petera un Lidijas Zaneripas diplomdarbam veidotie projekti, kopā radot multimediālu ekspozīciju, kura ietver vairākas video instalācijas, audio darbu un izdrukas. Darbu vienojošais aspekts ir mūsdienu sabiedrības mijiedarbība ar mašinēriju un tehnoloģijām. Tēma tiek risināta gan caur ironisku skatījumu uz tehnoloģijām, piemēram, pozicionējot ekskavatoru kā autonomu būtni, kas spējīga paust māksliniecisku izteiksmes formu – deju, gan izmantojot mākslīgo intelektu jauna, bezgalīga vizuālā satura radīšanai.

Viena no atšķirībām starp dejotāju un ekskavatoru ir tā, ka viena rīcībai ir materiāls rezultāts, bet otra – nemateriāls. Lidija Zaneripa ekspozīcijā etc. uzdod jautājumu – ja mašīna veiktu savā ziņā nelietderīgu darbu, to varētu pielīdzināt mākslinieciskās izteiksmes formai? Ja cilvēks ir izveidojis un izmanto tik daudz un dažādas tehnoloģijas kā sevis paplašinājumu, kuras ne vienmēr  ir vērstas uz izaugsmi, bet it kā palīdz pārvarēt savu niecību, kādēļ, piemēram, baletdejotāji neizmanto mašinēriju, lai dejotu? Pētot ekskavatorus un to kustību dinamiku, izveidota horeogrāfija, kuru izpilda ekskavatori, veicot nelietderīgas darbības — neveicot reālu darbu.

Jurģis Peters darbu sērijā Suggested pēta mākslīgā intelekta sniegtās iespējas jaunu mākslas darbu radīšanā. Sociālajiem tīkliem un dažādiem pakalpojumu sniedzējiem uzkrājot par mums arvien vairāk datus, tie spēj konstruēt arvien precīzāku mūsu portertu. Visas mūsu aktivitātes – atzīme “like” pie ierakstiem, tas, cik ilgu laiku mēs pavadām skatoties konkrētu ierakstu, ko mēs izvēlamies komentēt un ko ne, veido personalizētu mūsu profilu, kas, savukārt, darbina ieteikumu algoritmus. Trenējot mākslīgo intelektu ar mūsu datiem, algoritmi ar katru iterāciju pietuvojas savam mērķim – radīt mums visatbilstošāko saturu, kuru nevar atšķirt no cilvēka radīta oriģināla.

Foto – Lidija Zaneripa

Izstādes atklāšana notiks 15. septembrī plkst. 19:00, vakara gaitā uzstāsies Dj 2311 un par dzērieniem parūpēsies alus darītava Trofeja. Pie ieejas apmeklētājiem būs jāuzrāda derīgs personu apliecinošu dokuments un Covid-19 sertifikāts, kas apliecina pabeigtu vakcinācijas pret Covid-19 vai vīrusa pārslimošanas faktu.

Pop-up izstāde Suggested & Etc. visiem interesentiem bez maksas apskatāma no 16. – 22. septembrim, katru dienu no plkst. 16:00 līdz plkst. 21:00, Bruņinieku ielā 71.