/ Foto Kvartāls / Notikumi

Top izstāde Paštrokšņi par slimības pieredzes stāstu

Sadarbojoties vairākiem mākslas un kultūras jomas profesionāļiem, tiek veidota izstāde Paštrokšņi par slimības pieredzi. Stāsts balstīts Paulas Tisenkopfas personīgajā pieredzē, sastopoties ar diagnozi krūts vēzis un krīzi, kurā mēģinājumi atbilst un izpildīt apkārtējo gaidas vairs nespēja glābt no satikšanās ar sevi. Izstādi veido video, fotogrāfijas, skaņa un teksts, kas metaforizē un saauž to vienotā vēstījumā. Tā apmeklētājiem būs pieejama no šī gada 24. septembra līdz 24. oktobrim Rīgā, Laubes namā Baložu ielā 20A.

Izstādes iniciatore ir Paula Tisenkopfa, kuratore – Kristīne Liniņa, bet pārējo radošo komandu veido rakstniece Inga Gaile, fotogrāfs Māris Ločmelis, videomākslinieks Rolands Briedis un dizainere Tatjana Raičiņeca.

“Izstāde ir mēģinājums izstāstīt slimību ne tikai kā fizisku, bet arī kā garīgu notikumu. Garīgajam ietverot ne tikai labo un pacilājošo, bet arī visu to, kas apbēdina, šokē, izbiedē, samulsina,” akcentē Paula Tisenkopfa, stāstot par izstādes mērķiem, papildus paužot gandarījumu par sadarbību ar radošo komandu, kurai izdevies pieredzi izvērst un materializēt ikvienam piedzīvojamā stāstā.

Inga Gaile stāsta, ka izstādē par trokšņiem tiek dēvētas ietekmes, kurām ik dienu ir pakļauti simtiem, tūkstošiem cilvēku. “Cilvēks bieži nespēj sadzirdēt savu īsto balsi, jo tā ir izšķīdusi trokšņos – klišejās, vecāku kontrolē, ikdienas varmācībā, jābūtībās, ietekmēs, pareizībās, bailēs no sociālās nāves. Tāpēc izstādē balss, kura mums katram kaut kur ir, nosaukta par paštroksni.

Izstāde būs apskatāma oktobrī, kad ik gadu Latvijā un pasaulē tiek atzīmēts Krūts veselības mēnesis. Tās ietvaros paredzēts organizēt arī saistošas diskusijas ar nozares profesionāļiem par tēmām, kuras šī pieredze aktualizējusi. Ieeja izstādē būs par ziedojumiem, un saziedotie līdzekļi tiks novirzīti labdarības fondam Rozā vilciens, palīdzot nodrošināt atbalstu sievietēm Latvijā ar krūts vēža diagnozi.

Pavadošajai programmai interesenti aicināti sekot līdzi vietnē pastroksni.lv, kā arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram.