/ Foto Kvartāls / Notikumi

ISSP Galerijā notiks Ivetas Gabaliņas personālizstāde Riti raiti rīta rasa

No 7. oktobra līdz 18. novembrim ISSP Galerijā būs skatāma latviešu fotogrāfes Ivetas Gabaliņas personālizstāde Riti raiti rīta rasa – vizuāla dienasgrāmata, kas atklāj pirtī iešanu kā garīgu praksi un ceļu uz sevis pieņemšanu. Atklāšana – 6. oktobrī plkst. 18.30.

Fotogrāfe Iveta Gabaliņa jaunākajā personālizstādē Riti raiti rīta rasa ISSP Galerijā pievēršas latviešu pirts dziedniecības praksei, kur ķermenis, prāts un gars tiek dziedināts, izmantojot augus,  mutvārdu folkloru un gremdēšanos aukstā ūdenī. Izstādē aplūkojami mākslas darbi, kas tapuši vairāku gadu garumā, autorei izzinot pirtošanās tradīciju. Tos var uzlūkot kā sava veida dienasgrāmatu, kurā nejaušas piezīmes mijas ar dziedinošām atklāsmēm.

“Kāda vieda pirtniece reiz teica, ka pirts ir transformācijas vieta, bet man tā ir kļuvusi par sevis pieņemšanas telpu. Pirts māca mani pieņemt vispirms pašai savu ķermeni, ar visām vātītēm un šķietamiem nesmukumiem, kas uzslāņojušies neapzinātu vārdu un priekšstatu rezultātā. Pirts māca redzēt otru kā sevis daļu bez vērtēšanas un nosodījuma. Bet visvairāk pirts māca sevī ieraudzīt avotu, kas plūst no zemes dzīlēm, nevardarbīgi piedāvājot cilvēkiem ūdeni. Ņemiet, dzeriet un dzīvojiet,” aicina Iveta Gabaliņa.

Lai arī pirtī iešanas labvēlīgā ietekme uz cilvēka ķermeni un garu pazīstama jau gadsimtiem, izstāde Riti raiti rīta rasa balstīta autores pašas pieredzē, iepazīstot Latvijas pirtniekus un jūtīgi atainojot viņu sargāto tradīciju. Izstādē apskatāmās fotogrāfijas attīstītas augu novilkumos, izceļot pirtošanās radīto saikni starp cilvēku un dabu.

Ivetas Gabaliņas personālizstāde Riti raiti rīta rasa būs skatāma ISSP Galerijā no 7. oktobra līdz 18. novembrim. Atklāšanā, 6. oktobrī, no plkst. 18.30 notiks performances sadarbībā ar laikmetīgās dejas māksliniecēm Annu Novikovu un Rūtu Pūci.