/ Foto Kvartāls / Notikumi

Izdod kalendāru ar unikālām Roberta Johansona Rīgas fotogrāfijām

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība izdevusi 2022. gada fotomākslas kalendāru Cilvēki un gadalaiki Roberta Johansona fotogrāfijās. Rīga, 20. gs. 30. gadi. Sienas kalendārā izmantoti Latvijas fotogrāfijas vecmeistara Roberta Johansona darbi, kuros iemūžināti Rīgas dārzi un parki, Vecrīga, cilvēki un gadalaiki.

Nozīmīgu daļu Roberta Johansona (1877–1959) radošā mantojuma glabā Latvijas Nacionālā bibliotēka. Kalendārā pirmo reizi publicētas Johansona Rīgas fotogrāfijas no albumiem, kurus bibliotēka šogad saņēma dāvinājumā no fotogrāfa mantiniekiem.

Kalendāra māksliniece ir Daiga Brinkmane, ievadsleju autores – Katrīna Teivāne, Liāna Ivete Beņķe.

Fotogrāfijas vēsturniece, LNB Konrāda Ubāna Mākslas lasītavas vadītāja Katrīna Teivāne stāsta, ka Johansons, tāpat kā Vilis Rīdzenieks, Jānis Rieksts, Mārtiņš Lapiņš un citi viņa laikabiedri, pārstāvēja profesionālo fotogrāfu loku 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Viņa ikdiena pārsvarā saistījusies ar darbu fotosalonā. Tomēr ievērojama darbības joma bija dokumentālā fotogrāfija. Katrīna Teivāne atklāj:Dažādās Latvijas vietās Johansons fotografēja ainavas, pilsētvidi un arhitektūras objektus. Kā plašāko attēlu krājuma sēriju var izcelt Rīgas uzņēmumus, kas estētiskā ziņā vairāk uzlūkojami kā galvaspilsētas senākās daļas mākslinieciska dokumentācija.”

Liāna Ivete Beņķe, vizuālās kultūras pētniece: “Kalendārā izmantotie Roberta Johansona attēli aicina doties nesteidzīgā pastaigā pa Rīgas ielām, pagalmiem un parku alejām pirms teju simt gadiem, izteiksmīgi izrādot pilsētu dažādos gadalaikos. Uzmanīgam vērotājam urbānā vide ir kā dzīvs organisms, kas aug, mainās un transformējas. Par modernās, steidzīgās pasaules klātbūtni liecina automašīnu rinda Pulvertorņa pakājē. Šaurās Vecrīgas ieliņas pārmaiņām pakļaujas lēni, bet tolaik nesen atjaunotais Grīziņkalna parks un baseins jau sola jaunu un laikmetīgu pilsētvides pieredzi. Fotoattēlos sastaptie cilvēki atļaujas būt laiski – atgulties zālienā, nesteidzīgi sarunāties uz parka soliņa, eleganti izbraukt ar airu laivu pa centra kanālu loku. Tomēr galveno lomu šajā kolekcijā ieņem pati pilsēta – tās senā un modernā arhitektūra, izteiksmīgie ielu stūri, Rīgas galvenā dārznieka Georga Kūfalta izlolotie parki, to paviljoni, tiltiņi, trepes un takas. Johansons meistarīgi izspēlē lapotņu gaismēnas, arhitektūras detaļu ritmu, ēku veidotās ģeometriskās kompozīcijas.”

Fotomākslas kalendārs

Izceļot Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma daudzveidību un bagātības, LNB Atbalsta biedrība rada suvenīrus un dizaina lietas ar īpašu stāstu un vērtību. To vidū ir arī ikgadējais kalendārs. Iepriekšējie kalendāri bija veltīti baltvācu mākslai un latviešu kulinārajam mantojumam, šogad izdotais kalendārs Cilvēki un gadalaiki Roberta Johansona fotogrāfijās. Rīga, 20. gs. 30. gadi ir melnbaltās fotomākslas sienas kalendārs ar dizaina un kultūrvēsturisko vērtību.

Kalendārs aplūkojams un nopērkams LNB veikalā Draugu telpa, bibliotēkas 1. stāvā. Lai iegādātos kalendāru attālināti, aicinām rakstīt draugutelpa@gaisma.lv vai Draugu telpas sociālo tīklu lapās Facebook un Instagram. Iegādājoties kalendāru, tiek atbalstīti sabiedriski nozīmīgi LNB Atbalsta biedrības projekti.