/ Foto Kvartāls / Notikumi

Rīgā notiks fotogrāmatām veltīta starptautiska konference

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 ietvaros 30. aprīlī no pulksten 11:00 līdz 18:00 norisināsies starptautiska konference 21. gadsimta Centrālās un Austrumeiropas fotogrāmatas. Fotomākslas profesionāļi un citi interesenti tajā aicināti piedalīties bez maksas klātienē izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa.

Viens no Rīgā notiekošās konferences mērķiem ir attīstīt pārdomas par Centrāleiropas fotogrāmatas fenomenu un paplašināt šo tematu pārzinošo speciālistu loku. Konferences tēmu atklāšanas uzrunā iezīmēs fotogrāfijas un jauno mediju kurators Morics Noimillers (Moritz Neumüller, AT). Pasākums pulcēs tādus starptautiski atzītus fotomākslas speciālistus kā fotožurnālu redaktoru, kuratoru, lektoru un rakstnieku Janu Babniku (Jan Babnik, SI), mākslas kritiķi, Tartu Mākslas muzeja kuratoru Indreku Grigoru (Indrek Grigor, EE/LV), kā arī fotogrāfu, Moholi-Naģi Mākslas un dizaina universitātes Budapeštā asociēto Gāboru Arionu Kudāšu (Gábor Arion Kudász, HU), lietuviešu mākslinieci un grāmatizdevēju Vilmu Samuļonīti (Vilma Samulionyte, LT), un kuratoru, rakstnieku un izdevuma Fotograf Magazine redaktoru Pavelu Vančatu (Pavel Vančát, CZ). Šodienas kontekstā Rīgas Fotogrāfijas biennāle ar īpašu prieku uzņems arī Odesas Fotodienu dibinātāju un direktori, kuratori, fotogrāfi un fotogrāfijas zinātnieci Katerīnu Radčenko (Kateryna Radchenko, UA), kā arī Kijivā mītošo kuratori, pētnieci un mākslas zinātnieci Antoņinu Steburu (Antonina Stebur, BY).

Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2022 Rīgas izstāžu zālēs un urbānajā vidē norisinās no 21. aprīļa līdz 10. jūlijam un skatītājiem šajā laikā piedāvās astoņas starptautiskas izstādes un plašu izglītības pasākumu programmu. Biennāles mākslinieki un kuratori aicina apmeklētājus apskatīt izolācijas būtību iespējami dažādās nozīmēs un no jauna mācīties lasīt informāciju, ko mums sniedz attēls. Starptautiskā konference 21. gadsimta Centrālās un Austrumeiropas fotogrāmatas ir centrālais izglītības programmas notikums.

Kā atklāj konferences kurators, mākslas kritiķis, vēsturnieks un kurators Adams Mazurs (Adam Mazur, PL), „Refleksijas par fotogrāmatas fenomenu, kas augušas un vērsušās plašumā nu jau ceturtdaļgadsimtu, vedušas uz apceri par tēmas izpētes stāvokli Austrumeiropā. Iepriekš tēma par to, kā fotogrāmatas izstāsta 21. gadsmita Centrāleiropas vēsturi, tika skatīta 2021. gadā konferencē Viļņā. Šī konference bija sekojusi iepriekš notikušajām izstādēm un konferencēm Fotobloc. Centrāleiropa fotogrāmatās sākotnēji Krakovā un pēc tam Olomonkā Čehijā. Viļņas konferencē piedalījās Austrumeiropas un Centrāleiropas fotogrāfijas pētnieki, un sasniegtie rezultāti ir rosinājuši domas par to, ko vēl varētu panākt vēsturisko fotogrāmatu pētniecībā.”

Pasākumā lasītie referāti pievērsīsies nacionālajiem naratīviem grāmatu formā, balstoties uz interesantākajiem, kanoniskajiem darbiem. Diskusiju gaitā, meklējot kopsaucēju, dalībnieki centīsies izšķirt pamata tēmas un problemātiku reģiona laikmetīgās fotogrāmatas veidošanā. Darba valoda – angļu. Vairāk informācijas šeit.