/ Foto Kvartāls / Notikumi

Baltijas mākslinieki Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 izstādē Utopijas

No 28. aprīļa līdz 21. maijam kultūrtelpā Smilga (Eduarda Smiļģa iela 34a) Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 ietvaros būs skatāma Baltijas mākslinieku grupas izstāde Utopijas. Izstādes kuratore Auguste Petre dalībai  izstādē aicinājusi Annemariju Gulbi, Heli, Madaru Kvēpu, Zandu Puči (Latvija) un Akselu Hāgensenu (Aksel Haagensen, Igaunija).

Izstādes autori uzsver, ka pēdējā laikā ir nācies pārdomāt ierasto izpratni par laiku un to, kā cilvēka vēlmes vai iedomas iespaido un atsaucas uz realitāti. Šīs pārdomas ir balstītas pēdējo gadu laikā piedzīvotajās sociālo struktūru izmaiņās, epidemioloģiskās situācijas ietekmē, turklāt pēdējo mēnešu kontekstā šīs pārdomas ietekmējusi arī kara situācija Ukrainā.

Tādējādi, sasaucoties ar Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 centrālo tēmu – izolāciju, izstādes Utopijas pieteikums vēsta: “Lai cik atšķirīgi arī būtu viedokļi par utopijas jēgu un pat tās faktisko atrašanās vietu (laikā un telpā) vai vizuālo atspoguļojumu, visbiežāk šī tēma skatīta saistībā ar nākotni un tiekšanos pēc pilnības – jebkurā šī vārda izpratnē. [..] Iespējams, tāpēc, ka utopiju pēc būtības ir neiespējami konkretizēt vai pakļaut ilgtermiņa plānojumam, to tēma aizvien ir neizsmelta un pateicīga dažādiem kontekstiem.”

21. maijā plkst. 17.00 izstādē norisināsies ekskurija ar kuratori A. Petri un māksliniekiem, kuras laikā apmeklētājiem būs iespēja vairāk uzzināt par projekta ideju, kā arī iepazīt mākslas darbus un to autorus. Visā izstādes norises garumā kultūrtelpā Smilga būs iespējams iegādāties īpašu biennāles programmas izdevumu – starptautisku autoru rakstu krājumu, kas tematiski vēl plašāk izvērtīs dažādajos biennāles notikumos apskatītos jautājumus.

Izstāde Utopijas būs trešā pēc kārtas atklātā Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 izstāde. Kopumā biennāles ietvaros no 21. aprīļa līdz 10. jūlijam durvis vērs astoņas starptautiskas izstādes. Tostarp jau pašlaik līdz pat 12. jūnijam izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa pieejamas RFB 2022 centrālā izstāde Ekrāna ēra III: Klusā daba Lielajā zālē un lietviešu kuratora Pauļa Petraiša (Paulius Petraitis, LT) veidotā Erinas O’Kīfas (Erin O’Keefe, US) un Katjas Materas (Katja Mater, NL) izstzstāde Mērītās perspektīvas. Maijā gaidāmas izstādes arī galerijās Look! un ISSP Galerija, un Latvijas Fotogrāfijas muzejā, bet jūnijā Mērītās perspektīvas Intro zālē nomainīs izstāde ЛАВ = LOVE. Tāpat gaidāms ārtelpas projekts – mākslinieces Krīstīnes Krauzes-Sluckas darbu izstāde Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās.

Līdzās izstādēm RFB 2022 ietvaros notiks plaša izglītības pasākumu programma, tostarp 30. aprīlī Rīgas mākslas telpā notiks starptautiska konference fotomākaslas ekspertiem un interesentiem 21. gadsimta Centrālās un Austrumeiropas fotogrāmatas. Plašākam interesentu lokam gaidāma četru sarunu sērija, kurā tiks skartas tēmas par sieviešu un jauno māmiņu pieredzi, novecošanas un aprūpes jautājumiem, mentālo veselību, depresiju un izdegšanu, kā arī etnisko minoritāšu integrācijas problemātiku Latvijā. Savukārt 7. un 28. maijā mazos apmeklētājus gaidīs kuratore Agnese Zviedre un māksliniece Līga Spunde, kas Rīgas mākslas telpā rīkos īpašas darbnīcas bērniem. Sadarbībā ar Latvijas Autisma apvienību šo darbnīcu norise būs piemērota arī bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.