/ Foto Kvartāls / Notikumi

Reiņa Lismaņa personālizstāde galerijā LOOK!

No 14. maija līdz 4. jūnijam galerijā Look! būs skatāma Londonā dzīvojošā latviešu mākslinieka Reiņa Lismaņa personālizstāde Arrangements. Atsaucoties uz Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2022 centrālo tēmu – izolāciju, izstādē līdzās Lismaņa iepriekš tapušiem, pārskatītiem un pārstrādātiem darbiem būs skatāmi arī pandēmijas laikā tapuši jaundarbi.

Veidojot darbus, Lismanis izmanto savu ikdienas praksi, darbojoties kā asistentam mākslinieku studijās Londonā. Koncentrējoties uz neredzamajiem fotogrāfiska attēla tapšanas procesiem, mākslinieks atzīst un vienlaicīgi izaicina attēlu veidošanas tradicionāli pieņemtās struktūras, to izstādīšanas veidus un mākslas ražošanas industriju. Noteicošā loma Lismaņa praksē ir interesei par materiāliem, darbu ražošanas apstākļiem, un mākslinieku studiju un izstāžu telpām. Rezultātā viņš veido atvērtu sarunu starp indivīda subjektīvo ikdienas uztveri un mākslas darbu formālajām kvalitātēm. Tādējādi mākslinieka fragmentārā un dažkārt iracionālā pieeja veido jaunas formas, nozīmes un kopumus, pievēršot uzmanību lietu uzbūvei pēc būtības. Darbos viņš izmanto gan paša uzņemtu, gan atrastu fotogrāfiju un fotogrāfisko attēlu ražošanas procesa pārpalikumus. Savienojot kolāžās un, atsaucoties uz urbānajā vidē dominējošo estētiku, Lismanis tās nopūš darbus ar fotogrāfiskajā drukā izmantotajām tintēm.

Izstādes Arrangements kuratore Evita Goze stāsta: „Izstādē redzamais materiāls ir attīstījies, pastāvīgi izmantojot dažādus fotogrāfijas un mākslinieciskās ražošanas piederumus. Reinis Lismanis sniedz iespēju pārdomāt iepriekš tapušus darbus, vienlaikus izmantojot tos kā avotu jaunu atkārtojumu un interpretāciju radīšanai. Arrangements ir savāktu materiālu un konceptuālu elementu kopums, kas ir gan izstrādāts (kā arī noraidīts) iepriekšējos projektos un pandēmijas laikā pārskatīts un pārstrādāts, gan iekļauti arī vairāki jaunradīti, līdz šim neizstādīti darbi.”

Mākslinieks Reinis Lismanis (1992) šobrīd dzīvo un strādā Londonā, Lielbritānijā, kur studē mākslas vēsturi Londonas Universitātes Birkbekas koledžā. Iepriekš viņš absolvējis Braitonas Universitāti. Lismanim bijušas vairākas personālizstādes: Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā Rīgā, galerijās Brockley Gardens un no format Londonā, un CCA: Dorset Place Braitonā. Līdz šim piedalījies grupu izstādēs Tallinā, Atēnās, Rīgā, Budapeštā, Novo Mesto, Trevīzo. Publicējis divas monogrāfijas Trial and Error (Izdevējs Skinnerboox, 2019) un T6031_T6061_T8001 (Izdevējs NoRoutine Books, 2019).