/ Foto Kvartāls / Notikumi

Rīgas Fotomēnesis piedāvā Dekadences mūzikas festivālu

Festivāla Rīgas Fotomēnesis ietvaros 26. un 27. maijā Tu jau zini Kur Tallinas kvartālā norisināsies Dekadences mūzikas festivāls.

Šogad Rīgas Fotomēneša tēma ir “dekadence” un tās mākslas un mūzikas programma veidota, iedvesmojoties no cita gadsimta dekadentiem, kas uzskatīja, ka māksla ir jāatbrīvo no pastāvošām konvencijām, racionālisma un loģikas, tai jabūt patiesai, radošai un jutekliskai. Dekadences mūzikas festivāls piedāvās Latvijas mūzikas grupas un izpildītājus, kas līdzīgi kā festivālā skatāmā vizuālā māksla, savos tekstos, skanējumā un attieksmē ir tieši, brutāli, neracionāli, izaicinoši, ironiski, atskurbinoši, aicinot skatītāju ne tikai ļauties impulsiem un baudai, bet arī pārdomām par to, kas notiek ar mums, un kurp mēs kā sabiedrība ejam.

Festivāls sāksies 26. maijā plkst. 20.00, kad spēlēs noise-rock grupa Veža, kas sevi dēvē par zinātnisku pētījumu skaņas disciplīnā. Specializējoties audio fiziskajā limitā starp noise un pop, šie pētījumi veikti izmantojot bungas un ģitāru. Viņiem sekos Stabs, kas ir labāko draugu trio, kas spēlē instrumental noise un power electronics. Par savu daiļradi zēni paši izsakās šādi: “pssssshhhshsshshhhxhshsh”. Plkst. 22.00 spēlēs blekmetāla izpildītājs Uguns, kurš viens pats ar ģitāru un savu balsi tumsā sadedzinās dvēseles. Pirmās dienas izskaņā uz skatuves kāps hip-hop mūziķis Svēte, kurš pazīstams ar tādām dzīves jēgu skaidrojošām kompozīcijām, kā Turi muti un Virve mana kaklarota. Šoreiz viņš piedāvās īstu līķu mūziku bez limita un kompromisiem, bet vakara izskaņā viņam pievienosies kāds noslēpumains viesis.

Otrā festivāla diena 27. maijā plkst. 20.00 sāksies ar hārdkora kvarteta Pauls Raimonds uzstāšanos, kuru dziesmas Morālais kroplis un Animālisms kritizē šodienas sabiedrības paradigmas. Pēc tam uzstāsies power violence grupa Batra, kuri konceptuāli ir īsi, ātri un kodolīgi, gluži kā vecais labais augu maisījums Spice. Viņiem sekos okulta pagānu noise apvienība +K+M+B, kas rada eksperimentālas un mistiskas skaņu ainavas, aicinot skatītāju pārvarēt savas bailes no neracionālā. Grupas dalībnieki, starp kuriem ir arī pretrunīgi vērtētais mākslinieks Kristians Brekte, kompozīcijas apvieno ar spēcīgām rīmēm. Festivālu noslēgs eksperimentālā postmetāla milži Tesa, kuru spēcīgā psihedēliskā skaņa un neprognozējamās skaņdarbu struktūras parasti skatītājus ieved transā, kurā zūd laika un telpas izjūta.

“Lai arī mūzika Fotomēneša programmā ir dažāda, tos visus vieno dekadentiskais gars. Šī mūzika rosina instinktīvo pasauli, kas vairs nav racionāli izskaidrojama. Tā ir eksperimentāla, netipiska, autentiska, un, to klausoties, tev ir iespēja nokļut tuvāk īstajam “es”, “ saka Rīgas Fotomēneša direktors Arnis Balčus, bet festivāla kuratore, māksliniece Elīna Semane ir daudz lakoniskāka: “Programmā ir tikai tās grupas, kas mani seksuāli uzbudina.”

Rīgas Fotomēnesis pirms mūzikas festivāla aicina arī apmeklēt starptautisko mākslas izstādi Dekadence, kas turpat blakus Tu jau zini Kur izstāžu zālē abas dienas būs skatāma līdz plkst. 22.00. Dekadences mūzikas festivālu Rīgas Fotomēnesis organizē sadarbībā ar Diskultur, kas pazīstams ar undeground mūzikas koncertu un festivālu organizēšanu. Ieeja uz koncetiem ir bez maksas, taču jāmaksā 1 EUR, lai iekļūtu Tallinas kvartāla pagalmā.