/ Foto Kvartāls / Intervija

FK Balvas ieguvēja – Elizabete Eglinska

Vakar, 20. oktobrī, M/Darbnīcā norisinājās FK Balvas fināls, kurā tika noskaidrots labākais jaunais Latvijas fotogrāfs. Žūrija, kuras sastāvā darbojās mākslas kritiķe Santa Hirša, M/Gallery vadītāja Elizabete Dimante, M/Darbnīcas projektu vadītāja Emīlija Paula Andersone un FK galvenais redaktors Arnis Balčus, par FK Balvas uzvarētāju izvēlējās Elizabeti Eglinsku.

 

 

Elizabete Eglinska (2002) ir no Liepājas, mācījusies foto dizaina nodaļā Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā, šobrīd studē scenogrāfiju Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņas foto sērija Genovefa sastāv no kino estētikā ieturētiem pašportretiem, kas atspoguļo ainas no Elizabetes vecvecmāmiņas Genovefas dzīves. Par pamatu saturam un tēlam izmantots ģimenes foto albums un Genovefas dienasgrāmata, kas sarakstīta no 1954. – 1959. gadam. Fotostāsta darbība risinās 1957. gada 1. janvārī, balstoties uz ierakstu dienasgrāmatā, kurā teikts: “Ko darīt? Ko darīt? Ko darīt? Ko darīt?”. Tajā tiek attēlota Genovefas nelaimīgā laulība ar vīru Ignatu Muižnieku, Padomju Savienībā atzītu dzejnieku un komunistiskās partijas biedru.

“Konkursa uzvarētāja Elizabete Eglinska savā foto sērijā radījusi daudzslāņainu stāstu, performatīvi iedzīvinot melnbaltās fotogrāfijās savas vecmammas rakstītās atmiņas. Tas ir jūtīgs un vizuāli kinematogrāfisks skatījums uz padomju perioda vēsturi, atsedzot Latvijas mākslā reti aktualizēto padomju sievietes pieredzi, iekšējo dzīvi. Lielākā daļa FK Balvai pieteikušos autoru fotogrāfijā interesē ikdienišķi privātais, dominē vizuālās dienasgrāmatas un mirkļa impresijas. Elizabete atšķiras ar savu interesi par sarežģītākiem naratīviem un spēju tos izteikt izteiksmīgā attēlu valodā,” saka žūrijas locekle Santa Hirša.

Elizabete balvā iegūst iespēju nākamgad sarīkot personālizstādi M/Gallery, dāvanu karti no BFS 150 EUR vērtībā, kā arī darbu publikāciju FK un jaunākās Kultkom fotogrāmatas.

FK Balvas finālisti un žūrija. Foto – Tīna Ērenpreisa

Žūrija īpaši uzteica arī Anetes Araminas pašportretu sēriju Ķermenis ir pametis ēku un Līgas Stibes fotomontāžas sērijā Neidentificēts. Skatītāju simpātiju balvu ieguva Renāte Žamaite par provokatīvo fotostāstu Right next to us. Kopumā balvai pieteicās 50 fotogrāfi, bet finālā tika 10 – Anete Aramina, Anete Atvare, Elizabete Eglinska, Inga Pizāne, Jevgēnija Frolova, Kaspars Zborovskis, Laima Skrīvele, Līga Stibe, Nellija Daņiloviča un Renāte Žamaite.