/ Foto Kvartāls / Notikumi

RFB – NEXT 2023 balvu iegūst lietuviešu māksliniece Ieva Baltadonīte

Paziņoti laikmetīgās mākslas festivāla Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2023 un ISSP rīkotā konkursa Meklējam jauno fotogrāfijā! laureāti. Galveno balvu – iespēju rīkot personālizstādi ISSP Galerijā nākošā gada maijā – ieguvusi lietuviešu māksliniece Ieva Baltadonīte (Ieva Baltaduonytė). Latvijas māksliniekam Armandam Andžem piešķirta Lietuvas grāmatu izdevniecības NoRoutine Books īpašā balva – iespēja izdot savu fotogrāmatu, bet latviešu māksliniece Anna Dzērve saņems fonda VV Foundation naudas balvu 1000 EUR un iespēju mēnesi strādāt fonda dibinātajā mākslinieku rezidencē PAiR Pāvilostā. Pieci konkursa finālisti savus darbus prezentēs plašākai auditorijai izstādes atklāšanā, un kopā ar vēl pieciem visaugstāk novērtētajiem būs iespēja piedalīties RFB – NEXT 2023 programmas portfolio skatē.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles dibinātā konkursa Meklējam jauno fotogrāfijā! mērķis ir atklāt un novērtēt Baltijas jaunos māksliniekus, kuri savos darbos demonstrē attēla spēku, piedāvā oriģinālu, laikmetam atbilstošu skatījumu un konceptuālu dziļumu. Apbalvojums tiek pasniegts katru trešo gadu biennāles programmas NEXT (RFB – NEXT) ietvaros.
Par NEXT 2023 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! galvenās balvas laureātes fotodarbu Izrautie (Uprooted, 2022 -) konkursa starptautiskā žūrija saka: „Ar balvai pieteikto darbu māksliniece Ieva Baltadonīte pārdomāti iesaistās sarežģītajās Krievijas iebrukuma Ukrainā norisēs. Strādājot ar ukraiņu bēglēm Lietuvā un izzinošā veidā izmantojot humānistisku attēlojuma pieeju, viņa izgaismo piespiedu pārvietošanas fotogrāfiski netveramo traumatisko pieredzi un ar karu saistīto PTSS (posttraumatiskā stresa sindromu). Šis darbs ir atmiņā spilgti paliekošs atgādinājums par plašo empātijas nozīmīgumu krīzes laikā.”
Piecus finālistus – Ievu Baltadonīti (Ieva Baltaduonytė, LT), Ievu Maslinskaiti (Ieva Maslinskaitė, LT), Kristīni Krauzi-Slucku (LV), Līgu Stibi (LV), Hedi Jānso (Hedi Jaansoo, EE) – žūrija nominēja prezentēt savus darbus izstādes atklāšanā. Savukārt 10 visaugstāk novērtētajiem finālistiem – arī Elīnai Rukai, Annai Dzērvei, Rūtai Kalmukai, Elizabetei Eglinskai un Armandam Andžem no Latvijas – būs iespēja bez maksas piedalīties RFB – NEXT 2023 portfolio skatē jeb projektu prezentācijās nozares profesionāļiem.
1000 EUR naudas balvu un iespēju pavadīt vienu mēnesi rezidencē PAiR Pāvilostā Annai Dzērvei (LV) par darbu Labi, ka viņš nomira pasniedz fonds VV Foundation. „Autore savu personīgo pieredzi ir transcendējusi mākslas valodā, caur kuru skatītājs var atpazīt daudzus mūsdienu laikmetā dominējošos kontekstus, kā piemēram, sieviešu tiesību jautājumus, fukoistisko panaptikona principu par totālo novērošanu un sabiedrības nebrīvību, fiziskās un emocionālās vardarbības absurdā fenomena klātbūtni visas cilvēces evolūcijas gaitā. Darbi ir vizuāli spēcīgi un daudzslāņaini, atklājot cilvēka ķermeņa attiecības pašam ar sevi un sabiedrību, kura to patērē un kurā tas iekļaujas. Un vēl, šie darbi rosina iztēli, tie uzdod jautājumus un meklē atbildes, bet nu jau katra skatītāja personīgajā dzīves pieredzē,” viņi pamato savu izvēli.
Lietuvas izdevniecība NoRoutine Books Latvijas māklsiniekam Armandam Andžem dod iespēju izdot savu fotogrāmatu. Viņš konkursā piedalījās ar darbu sēriju 29 ainavas.
Balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! žūrijā strādāja festivāla BZH Photo dibinātāja un pasākuma Photo Days Parīzē koordinatore Kamila Gahate (Camille Gajate, FR), mākslas kritiķis, vēsturnieks un kurators Adams Mazurs (Adam Mazur, PL), Igaunijas Mākslas akadēmijas Fotogrāfijas nodaļas profesore un māksliniece Marge Monko (Marge Monko, EE), mākslinieks un kurators Pauļus Petraitis (Paulius Petraitis, LT) un māksliniece un pedagoģe Ieva Epnere (LV).