/ Foto Kvartāls / Notikumi

Atklās Ingas Erdmanes izstādi Neredzamās pilsētas un TUR_telpa ziemas izstāžu programmu

Laikmetīgās mākslas izstāžu zālē TUR_telpa (Tallinas iela 10, Rīgā), 19. janvārī plkst. 18:00 tiks atklāta mākslinieces un fotogrāfes Ingas Erdmanes izstāde Neredzamās Pilsētas, kas ir TUR_telpas ziemas izstāžu programmas No aukstuma gaismā pirmā no trim gaidāmajām izstādēm. Inga Erdmane izstādē prezentēs savus jaundarbus, kurus iedvesmojusi Tallinas ielas kvartāla izbalējusī vēsture.

Māksliniece izstādei radījusi jaunus darbus, kas veltīti Tallinas ielas kvartālam, tā vēsturei un tam, kā laika gaitā atmiņas izplenējušas par to, kā bijis agrāk. Mākslinieces interese par sistēmām un struktūrām bieži ir vērsta uz to robežām, kas paredz indivīdu iekļūšanu teritorijās, kas ir atstātas novārtā un to atmiņas pamestas zudībai. Darbam Neredzamās pilsētas Erdmane pētīja arhīvus, intervēja aculieciniekus, kuri pieredzējuši Tallinas ielas kvartālu kā Rīgas sanitārā transporta autobāzi ar depo un garāžām, kā arī apkopoja fotogrāfijas no privātām un publiskām kolekcijām. Jo dziļākā vēsturē viņa devās, jo grūtāk bija iegūt skaidru priekšstatu par to, kā te ir bijis agrāk. Erdmanes interese par fotogrāfijas materialitāti viņu bieži mudina praktizēt dažādas tehnikas, šajā gadījumā pētniecības procesā atrastās fotogrāfijas ir deformētas un pakļautas ķīmiskām reakcijām. Kopā ar lielformāta fotogrāfijām viņa mēģina izstāstīt apslēpto stāstu, kas nav līdz galam noskaidrots. To joprojām ir apracis laiks un skatītājs tiek aicināts apcerēt kāds tas varēja būt, pirms kļuva par daļu no neredzamās pilsētas, ko apvij pagātne.

Erdmanes izstāde būs skatāma TUR_telpas pilnveidotajā zālē. Tajā Japāņu arhitekts Reidži Kobajaši (Reiji Kobayashi) ir projektējis 5x5x5 metru lielu boksu, kas paredzēts tikšanās, iesaistīšanās un apmaiņas veicināšanai. Mākslinieki Estere Betija Grāvere, Reinis Lodziņš un Kristina Rezvoh tika aicināti sadarboties, lai izstrādātu boksa interjeru un tās mijiedarbību ar pārējo telpu un izstādēm. TUR_telpa ar prieku iepazīstina ar šo jauno dinamiku, kurā apmeklētājs var iesaistīties izstādē, kā arī baudīt dzērienus un sarunas siltā, mājīgā vidē.

Inga Erdmane ir absolvējusi Hāgas Karaliskās mākslas akadēmijas Fotogrāfijas nodaļu un studējusi psiholoģiju Rīgā. Mākslinieci interesē sabiedrība, cilvēce kopumā un to mijiedarbība ar indivīdu. Ingas galvenais atskaites punkts ir notikumu dokumentēšana un dokumentālā naratīva interpretācija instalācijās. Vairākos projektos viņa ir cieši sadarbojusies ar mākslinieku un horeogrāfu Edvardu Shautenu, kurš ir šīs izstāžu sērijas No aukstuma gaismā kurators. Viņas darbi atrodas Igaunijas Mākslas muzeja kolekcijā Tallinā, Igaunijā. Māksliniece arī izdevusi sešas grāmatas, no kurām viena atrodas Fotogrāmatu muzeja kolekcijā Ķelnē, Vācijā. Piedalījusies grāmatu mesēs un izstādēs Latvijā, Francijā, Nīderlandē, Beļģijā un citviet.

TUR_telpa ir atvērta apmeklētājiem no trešdienas līdz sestdienai, laikā no plkst. 17:00 līdz 22:00. Nākamie ziemas izstāžu ciklā piedalīsies mākslinieki Andris Kaļiņins un Maija Kurševa. Notikumiem un aktualitātēm var sekot līdzi TUR_telpas sociālajos tīklos.