/ Foto Kvartāls / Notikumi

ISSP Galerijā tiks atklāta Ievas Epneres izstāde Laidi

No 2. februāra līdz 16. martam ISSP Galerijā būs skatāma mākslinieces Ievas Epneres izstāde Laidi. Tajā būs aplūkojama dokumentālā filma, kas vēsta par Laidu pamatskolas pastāvēšanas pēdējo – 101. gadu, un fotogrāfijas. Filmas pirmizrāde notiks 2. februārī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns, bet izstādes atklāšana notiks plkst. 19.00 ISSP Galerijā.

Dokumentālā filma ar tādu pašu nosaukumu, Laidi, vēsta par pēdējo Laidu pamatskolas pastāvēšanas gadu Laidu muižā. Laidos Ieva Epnere ieradās 2021. gada rudenī radošās rezidences ietvaros, lai iepazītos ar pagasta vēsturi, teikām un rastu iedvesmu jaunam mākslas darbam. Rezidences laikā dzima ideja par sadarbību ar skolas teātra pulciņu, un, pieaicinot horeogrāfi Elīnu Gediņu, tapa kustību izrāde Laidu leģendas. Paralēli izrādes idejas attīstībai, māksliniece uzzināja par Kuldīgas novada domes pieņemto lēmumu skolu likvidēt. Satraucošā ziņa pamudināja mākslinieci Ievu Epneri dokumentēt šo notikumu filmā. Rezultātā ir tapusi dokumentālā filma, kurā, aptverot visus gadalaikus, savienojas ikdiena ar gatavošanos skolas salidojumam un vienlaikus atvadām.

“2022. gada 27. janvārī Kuldīgas novada dome pieņēma lēmumu skolu slēgt. Pētot skolu situāciju kopumā, atklājas, ka pēdējos divdesmit četros gados pamatskolu skaits Latvijā ir sarucis uz pusi. Skolu tīkla optimizēšanu nosaka t.s. “kvantitatīvie kritēriji” – skolēnu skaits un ēkas uzturēšanas izmaksas,” par aktualitāti stāsta Ieva Epnere. “Tomēr ar skolas zaudēšanu sākas vietas lēna izdzišana, jo skola ir ne tikai izglītības, bet arī kultūras un socializācijas centrs. Jaunās ģimenes ar bērniem vietas bez skolas neizvēlas.”

Izstādē Laidi būs redzama dokumentālā filma (35′) un trīs lielformāta fotogrāfijas, kas uzņemtas filmas tapšanas laikā. Filmas operators ir Valdis Celmiņš. Filmas komandā ir operatore Baiba Kļava, montāžas režisore Andra Doršs, komponists Kārlis Auziņš, skaņu režisors Edvards Broders un skaņu operators Arvīds Ceļmalis. Filma tapusi VFS Films studijā ar VKKF un VV Foundation atbalstu. Izstādes kuratore – Iveta Gabaliņa. Telpiskie risinājumi veidoti sadarbībā ar arhitekti Līvu Kreisleri.

Māksliniece īpaši pateicas Laidu pamatskolas bērniem, skolas darbiniekiem un direktorei Elitai Tisjakai, teātra pulciņa vadītājai Aijai Botsmanei, kā arī Laidu pagasta pārvaldes vadītājam Andrim Neilandam un kultūras un sporta pasākumu organizatorei Andai Stibai.

Filmas Laidi pirmizrāde notiks kinoteātrī K.Suns, Elizabetes ielā 83/85, plkst. 18.00, un pēc filmas noskatīšanās apmeklētāji aicināti doties uz ISSP Galeriju, kur plkst. 19.00 tiks atklāta izstāde. Ieeja abos pasākumos ir bez maksas.