/ Foto Kvartāls / Notikumi

Rīgas Fotomēnesī būs 31 izstāde par to, kā mākslīgais intelekts redz Latviju

1. maijā sāksies Rīgas Fotomēnesis ar projektu Mākslīgā intelekta Latvija, kur šogad visi mākslinieki ir mākslīgā intelekta attēlu ģeneratori.

Speciāli notikumam izveidotā galerijā Ģertrūdes ielā 64 visu maiju mēnesi Rīgas Fotomēnesis piedāvās vizuālu pētījumu par to, kā trīs mākslīgā intelekta attēlu ģeneratori DALL-E, DeepAI un Stable Diffusion redz Latviju, tās sabiedrību, vidi un kultūru. Festivāla kurators Arnis Balčus aicināja “jaunos māksliniekus” ģenerēt attēlus par dažādām vispārīgām tēmām, kas norādītas attēlu parakstos, kā piemēram, Latvijas sports, māksla, teātris, politika u.tml. Atlasi un grupēšanu veica pats kurators, un rezultātā tēmas veido 31 izstādi, katrai no tām veltot vienu dienu. “Laikā, kad mākslīgais intelekts iegūst strauju popularitāti un arvien vairāk mākslinieku ar to tiecas realizēt savas fantāzijas, šajā projektā mani mazāk interesē AI tehnoloģiskās iespējas, bet gan izgudrotāju dotie priekšstati, stereotipi, aizspriedumi, ideoloģija,” saka kurators un festivāla direktors Arnis Balčus, kuram šis projekts savā ziņā ir arī kā personālizstāde. “Jaunie autori ir radījuši gan šablonus par mums kā pastalās dejojošu nāciju Brīvdabas muzejā, gan nežēlīgus atgādinājumus par postpadomju mantojumu apkārtējā vidē un cilvēku mentalitātē, bet reizēm tie pārsteidz ar monumentālu sirreālismu vai futūristiskām fantāzijām.” Izstādes aicina domāt ne tikai par mākslīgo intelektu un tā ietekmi uz cilvēku, fotogrāfiju un mākslas vidi jau pavisam drīzā nākotnē, bet arī kritiski paraudzīties pašiem uz sevi – Latvijas kolektīvo identitāti, vērtībām, politiku un mūsu vietu pasaules attīstības kontekstā.

Latviešu ģērbšanās stils. DeepAI

Festivāls tiks atklāts 1. maijā plkst. 18.00 ar tēmu Latvijas kultūra un tradīcijas, un jau nākamajā dienā būs skatāma izstāde Latvijas cilvēki, kuras ietvaros plkst. 18.30 vēsturnieks Toms Ķencis vadīs ekskursiju izstādē, aicinot no jauna skatpunkta palūkoties uz mūsu nāciju un tradīcijām digitālajā laikmetā. Pirmajā nedēļā būs skatāmas arī izstādes par Latvijas vēsturi, dabu, virtuvi, ekonomiku un medicīnu. Ekskursijas notiks regulāri, citās dienās tās vadīts sociālais psihologs Ivars Austers, sociologs un izgudrotājs Sandris Mūriņš, filozofs Igors Gubenko u.c.

Izstādes pieejamas katru dienu no 14.00-20.00 Rīgas Fotomēneša galerijā Ģertrūdes ielā 64, ieeja brīva. Festivāla sakarā izdota arī grāmata Mākslīgā intelekta Latvija.

Rīgas Fotomēnesis ir starptautisks fotogāfijas un mākslas festivāls, kas sekmē jauno mākslinieku jaunradi, veicina kultūras vides progresu un sabiedrības smadzeņu darbību. Festivālu atbalsta Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Clear Channel, Valmiermuiža, Trofeja, Labietis, Birzī, Foto Kvartāls u.c.

Pasākuma Facebook event.