/ Foto Kvartāls / Notikumi

Galerijā Māksla XO būs skatāma Jāņa Deinata izstāde 

Galerijā Māksla XO no 11. aprīļa līdz 11. maijam būs skatāma Jāņa Deinata izstāde Masas, informēja galerijas pārstāvji. “Ieraudzīt apkārt vizuālas masas ne vienmēr ir viegli. Cilvēks var iziet tām cauri vai paiet tām garām, pat nepamanot tās. No cik tad sākas apzīmējums “masa”? No 3 vai 30 cilvēkiem vienuviet? No 500 vai 720 lapām kāda koka zarā? Vai “masa” var būt viens granīta piemineklis pilsētas centrā? No 3 vai 4 avenēm uz kūkas gabala? Cik lielam jābūt mākonim, lai par to teiktu “tā gan ir masa,” domāt vedinājis Ivars Runkovskis.

“Personālizstādē Masas Māksla XO galerijā, Rīgā eksponētas 10 jaunākās lielformāta fotogrāfijas – fragmenti no fotosērijas Masas, kurās Jānis Deinats pēta vizuālo masu tipoloģiju, kuru veido vispārīgā, idealizētā modeļa (masas) un atsevišķā indivīda vai kompozīcijas detaļas savstarpēji daudznozīmīgās attiecības, brīžam groteski saasinātā skatījumā. Tas ļauj ieraudzīt gan masu skaistumu, gan traģiskumu. Ikdienā masu informācijas līdzekļi vēsta gan par masu pasākumiem, masu apziņu, masu psihozi, masu skatiem, masu sacelšanos, masu produkciju, masu attiecībām, kultūru masām. Tomēr masas satura svarīgākā vienība ir indivīds, kas pats to nenojaušot, ir masas dalībnieks. Neinscenētās ainas veido urbānās pasaules ikdienas un dabas kompozīciju kopumu, kam piemīt Jāņa Deinata fotomākslai raksturīgā poētiskā estētika un noslēpumainība. Izstādītajos darbos kustība figurē kā nozīmīgs kompozīcijas elements, kas intensificē notikumu daudzos slāņus un tēlu savstarpējās attiecības. Subjekta un dabas elementu kopums veido dabisku kompozīciju, kur katrs elements ir līdzvērtīgs dalībnieks fiksētajā ainā. Jaunajos darbos var atpazīt Jāņa Deinata mākslai raksturīgo vielisko kolorīta klātbūtni, kad fotogrāfijā redzam glezniecībai raksturīgus efektus un krāsu suģestiju,” stāsta izstādes kuratore Diāna Barčevska.

Jānis Deinats (1961) beidzis Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas kultūras un mākslas zinātņu fakultāti (Teātra nodaļa). Kopš 1989. gada nodarbojas ar fotogrāfiju un piedalās fotoizstādēs. Pēdējo gadu ievērojamākās izstādes – grupas izstāde Portrets Latvijā. 20. gadsimts / Sejas izteiksme (2018, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, izstāžu zāle Arsenāls, Rīga, Latvija), personālizstāde Jānis Deinats. Laiki. Tik salda (2022, Mākslas galerija MuseumLv, Rīga, Latvija). 2024. gada vasarā gaidāma Jāņa Deinata personālizstāde Pirmā piecgade, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rīgā. Darbi publiskās kolekcijās: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīga, Latvija), Latvijas Fotogrāfijas muzejs (Rīga, Latvija), Zuzānu kolekcija (Mākslas centrs Zuzeum, Rīga, Latvija).