/ Foto Kvartāls / Notikumi

Tiks atklāta Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2024

Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2024 sāksies ar trīs izstāžu atklāšanu. 18. aprīlī plkst. 18 izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa tiks atklātas izstādes Cilvēks-dators Lielajā zālē un Vamp(ire) Reality Intro zālē, savukārt 19. aprīlī plkst. 18 RIXC galerijā – izstāde Lūzuma punkts, smalka balansēšana. Rīgas Fotogrāfijas biennāle tiek rīkota jau piekto reizi un šogad pievēršas mūsdienu identitātes jautājumiem – gan cilvēka būtībai, gan attēla lomai, sastopoties ar 21. gs. izaicinājumiem.

Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2024 centrālais notikums – izstāde Cilvēks-dators – veltīta mūžīgu eksistenciālu jautājumu lokam, uz kuriem atbildes laiku pa laikam nākas pārvērtēt. Dzīvojam steidzīgā, interesantā laikā, kas nemitīgi pārsteidz un vilina ar jauniem teholoģiju rīkiem dzīves kvalitātes uzlabošanai. Tehnoloģijas ātri vien pielāgojam saviem ikdienas rituāliem, līdz attopamies, ka tās jau pretendē kļūt par daļu no mūsu personības. Tāpēc šis laiks paģēr pārdefinēt cilvēka būtību, mainīt līdzšinējos priekšstatus par sevi un personības robežām. Mākslinieki no dažādiem skatpunktiem pievērsušies jautājumam, kā šodienas digitālajai pasaulei piemērojas cilvēka dabai piemītošās emocionālās izpausmes – jūtas, sāpes, līdzcietība?

Izstādes kuratores ir Inga Brūvere (LV) un Marīe Šēvolda (Marie Sjøvold, NO). Izstādē piedalīsies astoņi staprtautiski mākslinieki: Stefānija Dinkina (Stephanie Dinkins, USA), Andreass Refsgaārds (Andreas Refsgaard, DK), Sinnēve Sizu G. Vetena (Synnøve Sizou G. Wetten, NO), Viktorija Durnaka (Victoria Durnak, NO), Kloē Jancisa (Cloe Jancis, EE), Nastja Sade Renka (Nastja Säde Rönkkö, FI), Ieva Vīksne (LV), Zane Zelmene (LV). Izstāde būs apskatāma izstāžu zāles Rīgas mākslas telpa Lielajā zālē no 19. aprīļa līdz 16. jūnijam.

Izstāžu zāles Rīgas mākslas telpa Intro zālē no 19. aprīļa līdz 2. jūnijām būs apskatāma britu mākslinieku Lindsejas Sīrsas (Lindsay Seers, UK) un Kīta Sārdženta (Keith Sargent, UK) izstāde Vamp(ire) Reality, kuras uzmanības centrā ir apziņas daba un tās ietekme uz cilvēka dzīvi. Valda uzskats, ka nepastāv viena vienīga apziņa, bet gan domu un emociju plūsma, ko ietver katrs atsevišķs mirklis. Savukārt, ja Bendžaminam Libetam ir taisnība, tad cilvēka rīcība nāk pirms domas. Mēs rīkojamies spontāni un tad radām ticamu stāstu katrai rīcībai. Meklējot šāda veida apslēptās “patiesības”, mākslinieki izveidojuši valodu, kurā saplūst objekti, vide, gaisma, skaņa, virtuālā realitāte un datora ģenerēti attēli. Sīrsas un Sārdženta darbi atklājas to tapšanas gaitā kā performances aktā. Viena lieta noved pie nākamās. Pilnībā tas aptverams vienīgi izstāžu zālē, darba nepārtrauktās evolūcijas pieturas punktā.

Savukārt Rīgas Fotogrāfijas Biennāles 2024 izglītības programmas ietvaros izstāžu zālē Rīgas mākslas telpa 30. maijā notiks Adama Mazura lekcija Jauni vardarbības, kara un traumu attēlojuma veidi Centrālās un Austrumeiropas fotogrāfijā, bet 1. jūnijā bērni un jaunieši aicināti piedalīties radošajā darbnīcā kopā ar mākslinieci Līgu Spundi. Izstāžu zāle Rīgas mākslas telpa, Kungu ielā 3, atvērta no otrdienas līdz svētdienai no plkst. 11 līdz 18.

Izstāde Lūzuma punkts, smalka balansēšana, kas no 20. aprīļa līdz 15. jūnijam būs aplūkojama RIXC galerijā, pievēršas fotogrāfijas un mākslīgā intelekta (MI) attiecībām. Strauji pietuvojoties rēgainu MI attēlu piesātinātai nākotnei, fotogrāfija, šķiet, nokļuvusi eksistenciālā krīzē. Medijs, kas caur kultūras vēsturi radis (at)tēlot pasauli tās smalkākajās niansēs, tagad sastopas ar sarežģītu pretinieku. Atšķirībā no tradicionālās fotogrāfijas, kurai nepieciešama informācija no reālas vides un fiziska klātbūtne, teksta vizualizācijas rīki spēj ģenerēt attēlus no nemateriāliem atslēgas vārdiem, padarot šķietami lieku fotogrāfiskā akta klātbūtnes apliecinājumu. Tā vietā, lai ieslīgtu strauji mainīgajā MI modelēšanas tehniskajā virzībā, izstādes kurators Pauļus Petraitis (Paulius Petraitis, LT) aicinājis māksliniekus pievērsties tieši fotogrāfijai. Izstāde Lūzuma punkts, smalks balanss ieņem poētisku un pētniecisku nostāju, lai apzinātu šī brīža fotogrāfijas virzību. Izstādē piedalās: Bendžamins Frīdmens (Benjamin Freedman, CA), Ieva Rojūte (Ieva Rojūtė, LT), Alberts Grendāls (Albert Grøndahl, DK). RIXC galerija, Lenču ielā 2, atvērta no trešdienas līdz sestdienai no plkst. 12 līdz 18.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfija biennāles nosaukumā tiek izmantota kā apvienojošs jēdziens ļoti dažādām attēla veidošanas mākslinieciskajām praksēm, kas 21. gs. turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu.