/ Foto Kvartāls / Notikumi

Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2025 izglītības pasākumu programma maijā

No 24. aprīļa līdz 6. jūlijam ar plašu izstāžu un izglītības programmu norisinās Rīgas Fotogrāfijas biennāles (RFB) – NEXT 2025 programma, vārdu dodot Baltijas un citu valstu jaunajiem māksliniekiem un kuratoriem, kuri saturiski pievērsušies tēmas “neredzams, bet klātesošs’’ aspektiem. Kā ierasts – NEXT 2025 izstādes papildina arī izglītības programma, lekcijās, diskusijās un darbnīcās turpinot analizēt izstādēs skartās tēmas un tiecoties izzināt attēla lomu mūsdienu pasaulē.

Viens no NEXT 2025 programmas centrālajiem notikumiem ir balvas Jaunais kurators! uzvarētājas Robertas Atrastes izstāde Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus, kas Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) mākslas telpā Pilot apskatāma līdz 6. jūnijam. Lai turpinātu aktualizēt kuratora nozīmi mūsdienu kultūras procesos, 16. maijā plkst. 18.00 izstādes ietvaros notiks diskusija Kuratoriālais un ētika, kuru moderēs Antra Priede, mākslas zinātniece, kuratore, LMA Mākslas zinātnes un teorijas apakšnozares kuratoru studiju specializācijas vadītāja. Vārda “kūrēt” viena no nozīmēm ir ‘curare – rūpes’, un pēdējo gadu kūratoriālajā diskursā šim aspektam ir pievērsta pastiprināta uzmanība, radot attiecību estētiku, kas balstās padziļinātās ētiskās nostādnēs, rūpējoties par procesu iekļautību, ieklausīšanos un visu pušu skaidru robežu definēšanu. Taču šis fokuss vienlaikus tiek kritizēts, jo, apzīmējot kādu aktivitāti kā rūpjpilnu, ir iespējama robežu pārkāpšana un iejaukšanās indivīda pašnoteiksmē. Diskusijas dalībnieki Roberta Atraste, Iveta Gabaliņa, Aleksejs Beļeckis un Antra Priede meklēs atbildes uz jautājumu, kā šīs abas stratēģijas nošķirt un veidot iekļaujošāku kuratoriālo praksi, kas virzās prom no ģēnija postulāta un transformējas kolektīvā praksē.

21. maijā plkst. 18. 00 ISSP galerijā notiks saruna Radoša pašrealizācija: analogās un digitālās tehnoloģijas, kuras mērķis ir runāt par mākslas darbu un tā izrietošo radošo procesu un pētīt mākslas, tehnoloģiju un vizuālas iztēles krustpunktus. Divu atšķirīgu paaudžu autori – Jānis Knāķis un Jurģis Peters – prezentēs savus mākslas darbus, lai retrospektīvi iedziļinātos to tapšanas gaitā. Fotogrāfa Jāņa Knāķa fotomontāžas tehnikā veidotā darba Džins izkāpj no pudeles (1981) un jauno mediju mākslinieka Jurģa Petera video darba Memories of the Distant Future (2023) izveidi šķir vairāk nekā 40 gadu periods. Sarunas laikā Jānis Knāķis demonstrēs 1980. gados tapušās analogās fotogrāfijas kopijas un atklās fotomontāžas oriģināltehnikas. Savukārt Jurģis Peters sniegs ieskatu savā darbā – mākslīgā intelekta ģenerētu vizualizāciju tapšanas procesā. Sarunu vadīs vizuālās kultūras pētniece un Rīgas Stradiņu universitātes docētāja Baiba Tetere.

28. maijā plkst. 18.00 ISSP galerijā notiks jaunās mākslinieces Trīnas Kerges grāmatas Ainas no zuduša ģimenes albuma prezentācija. NEXT 2025 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! sadarbības partneris – Lietuvas izdevniecība NoRoutine Books – no 2016. gada pasniedz savu īpašo balvu, nodrošinot iespēju kādam no konkursa dalībniekiem izdot fotogrāmatu. Šogad balvu ieguva Trīna Kerge (Triin Kerge, EE) par projektu Dzimšanas diena, kur, pēc izdevniecības domām, fotogrāfija maksimāli pietuvina personiskās, intīmās un taustāmās plaknes. Līdz 30. maijam ISSP galerijā apskatāma arī RFB – NEXT 2025 balvas Meklējam jauno fotogrāfijā! uzvarētājas Rūdu Ulasas (Ruudu Ulas, EE) personālizstāde Sarežģītie objekti.

29. maijā plkst. 18.00 mākslas telpā Pilot notiks vizuālā mākslinieka Jona Hantingtona (John Huntington, SE) performatīva lekcija un darbnīca Slepenu failu veidošana un citas maģiskas prakses, kas veltīta tādām tēmām kā birokrātija, radošums un pretestība. Pasākumā, kura sākumpunkts ir kuratores Robertas Atrastes veidotā izstāde Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus un biroja vide, tiks aplūkota mūsdienu cilvēka atkarība no vēlmes sistematizēt visu, kas tam apkārt. Jons Hantingtons rādīs piemērus no sava ilgtermiņa projekta “Krēslas birokrātija” – pasākumu, objektu un intervenču kolekcijas –, kas pēta administrācijas zemtekstus un ofisa dzīves alternatīvās puses. Tiks prezentētas arī dažādas rituāliskas metodes – neliela mēroga praktiski paņēmieni, ko var izmantot darbavietā, lai cīnītos ar bezspēcības un neapmierinātības sajūtu. Pasākums notiks angļu valodā ar iepriekšēju pieteikšanos.