Kristiešu minoritāte Tuvajos Austrumos
Tuvo Austrumu reģions bez kristiešiem ir perspektīva ar lielu iespējamību, jo kristiešu kopienas ir sākušas pārvietoties. Tās ir senas iedzīvotāju kopas, dzimušas un augušas šajā reģionā. Taču šodien kristieši ir migranti, kas spiesti pamest savu dzimto zemi, lai meklētu drošību un labklājību ārzemēs. Tiek lēsts, ka mūsdienās tikai 12 miljoni kristiešu dzīvo Tuvajos Austrumos. Tie, kas vēl palikuši, ikdienā sastopas ar revolūcijām, sektantismu un nežēlīgām vajāšanām. No Kairas līdz Teherānai, no Beirūtas līdz Bagdādei un Jeruzālemei kristieši ir saglabājuši spēcīgu saikni ar paaudžu mantojumu un garīgajām vērtībām. Tas sniedz spēku pārvarēt grūtības, ar ko tiem kā apdraudētas minoritātes pārstāvjiem nākas sastopties katru dienu.
Linda Dorigo. Ēģipte, Deir Abu Hennis, Jūlijs 2012. Nīlas upe ir galvenais ciemata iztikas avots.
Linda Dorigo. Jeruzāleme, Olīvu kalns, Decembris 2012. Jeruzālemes austrumu daļā Izraēlas valdība plāno veidot jaunas apmetnes, kas pilnībā atdalītu pilsētas arābu daļu no Rietumkrasta.
Linda Dorigo. Rietumkrasts, Beit Jala, Janvāris 2013. Beit Jala atrodas starp Gilo un Har Gilo, divām Rietumkrasta izraēļu apmetnēm. Telavivas valdība plāno būvēt mūri, kas savienotu abas apdzīvotās vietas, tādējādi iznīcinot palestīniešu olīvkokus. Katru piektdienu Beit Jalas kristiešu komūna zem kokiem rīko dievkalpojumu, lai protestētu pret projektu.
Linda Dorigo. Libāna, San Crispino klosteris, Septemberis 2011. Lielākā daļa priesteru, kuri strādā Tuvajos Austrumos, izglītību iegūst Libānā. Cilvēki turp dodas no visas pasaules un klosterī pavada noviča laiku.
Linda Dorigo. Jordāna, Maktasa. Aprīlis 2013. Jordānas dienvidos joprojām dzīvo maza, sena kristiešu komūna. Lielākā pilsēta ir Maktasa un tās baznīca pulcē apkārtējo ciematu bērnus uz pirmo dievgaldu.
Linda Dorigo. Ēģipte, Asuāna, Jūlijs 2012. Pēdējos mēnešus Ēģiptē valda saspringtas attiecības starp musulmaņiem un viņu pretiniekiem. Asuānas kristiešu ģimenes bailēs no vardarbības izvēlas neiet ārā uz ielas un slēpj savu identitāti.
Linda Dorigo. Ēģipte, Deir Abu Hennis, Jūlijs 2012. Pēc četrdesmit dienu gavēņa Koptu baznīcas kristieši pulcējas svinībām. Daudzi puiši izmanto šo izdevību, lai uztetovētu reliģiskus simbolus.
Linda Dorigo. Ēģipte, netālu no Mallavi pilsētas, Jūlijs 2012. Saint Veni klostera mūkiem vairākkārt uzbrukuši musulmaņu fundamentālisti no netālajiem ciematiem. Klosteris, kas atrodas tuksneša vidū, joprojām ir svētceļnieku un tūristu galamērķis.
Linda Dorigo. Irāna, Tabriza, Jūlijs 2011. Tabrizas armēņu kopiena pulcējas dievkalpojumam. Blakus baznīcai atrodas bērnudārzs, neliels bērnu rotaļu laukums un pagalms. Baznīcai apkārt ir mūris, tai vairākkārt draudējusi pilsētas turku kopiena.
Linda Dorigo. Ēģipte, Deir Abu Hennis, Jūlijs 2012. Lielākā daļa ciemata kristiešu ir pareizticīgie. Te atrodas arī neliela katoļu baznīca un starp abām kopienām valda lieliskas attiecības. Tādās svinībās kā kāzas vai kristības baznīcu pārstāvji apciemo viens otru.
Linda Dorigo. Irāka, Bagdāde, Novembris 2012. Musulmaņu fundamentālistu vardarbības upuris. Spēlējoties pagalmā, bērnu ķēra lode. Ģimene ir vienīgie kristieši šai apkaimē.
Linda Dorigo. Irāna, Teherāna. Jūlijs 2011. Armēņu kāzu svinības. Galvaspilsētas armēņu kopiena pulcējas “Araratā”, sporta kompleksā ar trenažieru zāli, stadionu, peldbaseinu, baznīcu un lielu parku, ko izmanto ceremonijām. Kompleksa iekšienē ir atļauts lietot alkoholu.
Linda Dorigo. Irāka, Kurdistāna, Karia Rounta, Oktobris 2012. Autonomais Kurdistānas reģions ir mājvieta simtiem tūkstošu kristiešu, kuri bēg no vajāšanas un vardarbības Irākā. Daudzas ģimenes atgriežas savos dzimtajos cimatos, kurus pameta kara laikā. Attēlā redzamajā rituālā jaunā pāra mājai ar jēra asinīm tiek dota svētība.
Linda Dorigo. Jeruzāleme, Svētās kapenes, Janvāris 2013. Uz Jeruzālemes svētajām kapenēm plūst nebeidzama svētceļnieku un tūristu straume. Kapenes ir 14. meditācijas punkts Krusta ceļā, kurā katru piektdienu pa pilsētu iet franciskāņu mūki.
Linda Dorigo, Irāna, Patavere, Augusts 2011. Olga dzimusi Asīrijas kristiešu ciematā Pataverē, kas atrodas Irānas ziemeļrietumos. Katru gadu augustā emigrējušie kristieši – kā Olga, kura dzīvo Francijā – atgriežas savās dzimtajās vietās, lai brīvdienas pavadītu ar ģimeni. Fotogrāfijā – Olga ar mazdēlu pie kapsētas.
Linda Dorigo. Irāna, Salmasa. Augusts 2011. Dievmātes Marijas dienā 14. augustā Salmasas un Pataveres asīrieši pulcējas dievkalpojumam mazā, kādreizējā šķūnī izveidotā baznīcā. Lai līdz tai nokļūtu, jāiet vairāki simti metru pa grantainu meža ceļu.
Linda Dorigo. Jeruzāleme, Decembris 2012. Antīka Bībeles versija Etiopiešu baznīcā netālu no Damaskas vārtiem.
Linda Dorigo. Irāka, Karakoša, Novembris 2012. Karakošas pilsēta atrodas strīdīgā robežapgabalā, par ko nespēj vienoties Bagdādes un Erbilas kurdu valdība. Dudzskaitlīgā Karakošas kristiešu kopiena, kas lielākoties nāk no netālās Mosulas, par savu drošību no iespējamiem teroristu uzbrukumiem rūpējas pati, ar kurdu valdības atļauju privāti algojot militārpersonas.
Linda Dorigo. Ēģipte, Deir Abu Hennis, Jūlijs 2012. Pēc gavēņa Deir Abu Hennis ciemata iedzīvotājiem atkal ir ļauts lietot uzturā gaļas un piena produktus. Vakara krēslā miesnieks ar diviem palīgiem nokauj vienu no savām govīm un tirgo gaļu uz ielas.
Linda Dorigo. Rietumkrasts, Bētleme, Decembris 2012. Ziemassvētku naktī etiopieši dejo laukumā pie baznīcas. Viņiem nav atļauts ieiet baznīcā. Svētajā zemē Ziemassvētki tiek svinēti četras reizes: katoļi tos svin 25.decembrī, pareizticīgie – 6. janvārī, grieķu pareizticīgie – 13. janvārī, un armēņi – 21. janvārī.
Linda Dorigo. Irāka, Bagdāde, Novembris 2012. Svētās Marijas baznīca Palestīnas ielā pēc uzbrukuma mēģinājuma 2010. gadā, kad bojā gāja divi cilvēki, tiek pastāvīgi apsargāta.
Linda Dorigo. Irāna, Tabriza, Jūlijs 2011. Svētās Marijas baznīca tika aizvērta 2009. gadā. Teherānas valdība ir oficiāli apsolījusi to atjaunot, bet, tā kā kristiešu kopiena ir ļoti maza, renovācija ir apstājusies.
Linda Dorigo. Irāka, Kurdistāna, Einiške, Oktobris 2012. Uz Einiški, tāpat kā citiem kurdu ciematiem, atgriežas daudzi kristieši, kuri bija emigrējuši no valsts. Attēlā redzamā ģimene dzīvo Vācijā, bet, pateicoties Erbilas valdības finansiālajam atbalstam, viņi atjauno vecu māju, lai atgrieztos uz palikšanu.
Linda Dorigo. Irāka, Bagdāde, Novembris 2012. Otomaņu impērijas laikā būvētais ceļš pilsētas centrā ar seno mošeju un skolu. Bagdādes valdība atjauno ēkas, bet no senās gubernatora pils palikušas vien drupas.
Linda Dorigo (1983) ir itāļu fotogrāfe un žurnāliste, kas patlaban dzīvo un strādā Beirūtā, Libānā. Viņa studēja Triestē, Itālijā, un viņas darbi publicēti tādos izdevumos kā Marie Claire , Der Spiegel , Le Monde un L’Espresso .