/ Anda Magone / Foto stāsts

Septiņas vasaras

Melnbalto fotogrāfiju sērija Septiņas vasaras ir vairāku gadu garumā tapis darbs – tā ir ikdienišķu mirkļu fiksācija, sekojot līdzi manu meitu gaitām.

Fotogrāfiski vispateicīgākais un gaismas piepildītākais laiks noteikti ir vasara, kad ceļojam, dzīvojam lauku mājās pie omas vai ciemojamies pie draugiem. Bērnu dzīvošanās savā vaļā, peldes tuvīnā upē, spēles un savrupība – tā ir atraisoša vide; man pašai – radošs, bet kluss darbības lauks, kurā es kā mamma un vienlaikus novērotāja ar kameru rokās esmu pietiekami tuvu, dažkārt – pat kļūstu neredzama…

Gadu gaitā, protams, neizbēgama ir laika dimensijas klātbūtne – bērni pieaug un strauji mainās. Man pašai ir saistoši to novērot un fiksēt. Vai fotogrāfiju sēriju varētu identificēt kā bērnības atmiņu albumu? Vai kadri, kas palikuši no apstādinātās realitātes, ir pielīdzināmi tai patiesajai realitātei, kurā mēs tolaik dzīvojām tik cieši kopā? Vai šie saules pielietie, dažbrīd idilliskie foto ir arī manu meitu tālaika īstenās sajūtas, bērnības garša, personīgās atmiņas?

Tie ir jautājumi, kurus es šķetinu kā mamma un kā fotogrāfe, no jauna konstruējot aizgājušo laiku vai varbūt īstenībā – mūsu priekšstatus par to.

Anda Magone (1971) studējusi fotogrāfiju pie Andreja Granta, piedalījusies grupu izstādēs Berlīnē, Londonā, Prāgā, Tartu u.c. Izstāde Dārzs 2008. gadā saņēma Dienas gada balvu Kultūrā, kā arī nomināciju Purvīša balvai.