/ Foto Kvartāls / Notikumi

Odnovjuns prezentēs grāmatu

Ceturtdien, 20. augustā plkst. 18.00, Latvijas Fotogrāfijas muzejs ielūdz uz fotogrāfa Valentīna Odnovjuna grāmatas Novērošana. Apspiešanas tipoloģija atklāšanas svētkiem.

2019. gadā Latvijas Fotogrāfijas muzejā izstādītais projekts Novērošana (daļa no izstādes Tumsā) tagad ir apkopots grāmatā, kura pirmo reizi tiks prezentēta 20. augustā. Grāmatas autors Valentīns Odnovjuns pasākuma laikā runās par fotogrāfiju ciklu Novērošana un saviem jaunākajiem projektiem.

Pēdējo trīs gadu laikā Valentīns Odnovjuns pētījis un dokumentējis politiskos cietumus, pratināšanas telpas un valsts drošības iekārtas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Ukrainā, Polijā un Austrumvācijā, attēlojot liecības, ko pēc šo valstu okupācijas atstājuši nacistiskās Vācijas un vēlāk arī Padomju Savienības represīvie režīmi. Pēdējās desmitgadēs šīs vietas vairākkārt ir izmantotas pret politiskiem ienaidniekiem dažādos režīmos. Autors parāda skatītājam ne tik daudz lielo ieslodzījuma sistēmu kopumā, cik sīkas detaļas, kas atkārtojas, un objektu tipoloģijas, kuru fotogrāfijas ir gan dokumentālas, gan subjektīvas vienlaicīgi. Tās attēlo reālu notikumu liecības, kas kalpo par platformu, lai analizētu šīs mūsu vēstures nodaļas saprotamākā un konceptuālākā formā.

Mākslas zinātniece Ksenija Nourila (PhD) grāmatu recenzēja sakot: “Valentīna Odnovjuna grāmata “Novērošana: Apspiešanas tipoloģija” parāda mums alternatīvu ainavu — tādu, kuru raksturo plašs cietumu tīkls bijušajā Padomju Savienībā un tās tuvumā. Šī grāmata apvienos 45 vienreizējas fotogrāfijas, kurās redzamas kameru novērošanas actiņas no šobrīd pamestiem cietumiem Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Ukrainā, Polijā un Vācijā. Katrā saskrāpētajā, iedrupušajā un krāsotajā stikla gabaliņa virsmā, ko mēs redzam, Odnovjuns ir notvēris neticami daudz detaļu. Paša mākslinieka stāstījums, kopā ar mākslas pasniedzējas Agnes Narušites (Agnė Narušytė) un kuratora Jana Gustava Fīdlera komentāriem veido kontekstu šim fotogrāfiju ciklam, vienlaicīgi atspoguļojot gan darba nozīmīgumu, gan būtisko tajā. Novērošana: Apspiešanas tipoloģija ir nozīmīga ikvienam, kam interesē laikmetīgā fotogrāfija un tās saistība ar divdesmitā gadsimta, it īpaši represīvo režīmu, vēsturi. Tā patiesi ir vizuāla liecība tām daudzajām dzīvībām, kuras toreiz un vēl šodien tieši skāra ideoloģiskās represijas.”

Valentīns Odnovjuns (1987) ir ukrainis, dzīvo un strādā Viļņā, Lietuvā. 2016. gadā viņš absolvējis Viļņas Mākslas akadēmiju ar maģistra grādu fotogrāfijā un mākslas vēsturē. Pašlaik viņš strādā pie doktora disertācijas par Austrumeiropas fotogrāfiju Lietuvas Kultūras pētniecības institūtā. Autora mākslinieciskā izpēte ir saistīta ar vēsturiski un sociāli nozīmīgiem notikumiem un problēmām. Odnovjuns veido sarunu par šiem notikumiem, izmantojot “abstrakta izskata” attēlus, skatītāja iztēli, interpretāciju un konceptuālu domāšanas veidu.

2016. gadā viņš ieņēma pirmo vietu Lietuvas Fotogrāfu asociācijas rīkotajā konkursā Debija 2016. 2017. gadā saņēma Grand Prix balvu fotogrāfiju festivālā Interphoto 2017 Belostokā, Polijā. Vēlāk ieņēma pirmo vietu Pasaules studentu fotogrāfijas biennālē Novisadā, Serbijā. 2018. gadā viņš izcīnīja 1. vietu Krakovas fotomēneša portfolio skatē un kļuva par Lietuvas Mākslas Fotogrāfu asociācijas balvas laureātu par projektu Novērošana. 2019. gadā viņš ieguva Photolux balvu Itālijā. Pēdējo gadu laikā viņš rīkoja personālizstādes un piedalījās grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Gruzijā, Slovēnijā, Polijā, Ukrainā, Serbijā, Jaunzēlandē un Austrijā.