/ Foto Kvartāls / Notikumi

Fotomuzejā būs apskatāma Armanda Andžes un Līgas Vēliņas izstāde Vieta, kas eksistē un neeksistē vienlaikus

3. augustā plkst. 18:00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta Armanda Andžes un Līgas Vēliņas izstāde Vieta, kas eksistē un neeksistē vienlaikus, kā arī Armanda Andžes instalācija 29 ainavas. Izstāde un instalācija apmeklētājiem būs pieejama no 4. augusta līdz 8. oktobrim. Izsekojot fotogrāfijas medija attīstības posmus no analogās fotogrāfijas līdz virtuālajai realitātei, abus māksliniekus vieno padziļināta interese pārskatīt tēlotājmākslai tik raksturīgu žanru kā ainava – tās subjektīvās nozīmes transformāciju atmiņu kultūrā mūsdienās.

Armanda Andžes 29 ainavu sērija tapusi vairāku gadu garumā. Ainavas uztveri ietekmē kultūras un sociālie faktori, kā arī katra indivīda subjektīvā pieredze. 29 sudraba želatīna sauso plašu fotogrāfiju sērija pēta cilvēka attiecības ar ainavu – gan dabas, gan industriālo. Ainava sevī nes visu, kas tajā noticis – tā tiek psiholoģiski uztverta balsoties uz personīgo vai kolektīvo pārdzīvojumu un atmiņu. Instalācija pievēršas cilvēka mijiedarbībai ar ainavu – aplūko ainavas atstāto ietekmi uz cilvēces kolektīvo zemapziņu, kā arī cilvēka darbības sekas ainavā. Fotogrāfijas veidotas vēsturiskajās sudraba želatīna sauso un slapjo plašu tehnikās. Tās papildinātas ar arhīvu materiāliem, kur dokumentēta Marsa virsma, kā arī agrīno atmosfērisko kodolizmēģinājumu attēliem.

Līgas Vēliņas un Armanda Andžes izstāde Vieta, kas eksistē un neeksistē vienlaikus ir multimediāla izstāde, kas pievēršas atmiņas tēmai, apvienojot tradicionālo analogo fotogrāfiju un jaunākās tehnoloģijas. Aplūkojot atmiņu fragmentārismu un trauslumu, iedvesma tiek rasta Marsela Prusta septiņu romānu ciklā Zudušo laiku meklējot – tajā viņš atveido atmiņas kā procesu, kurā tagadne un pagātne savijas neatšķetināmā, vienotā ceļojumā. Atmiņu pieredzējums ir sarežģīts, subjektīvs stāvoklis, kurā spoguļojas stāstnieka piešķirtās nozīmes vietām, lietām un notikumiem. Aprakstītās vietas konkrētā veidolā, izsaucot specifiskas sajūtas, pastāv tikai stāstnieka atmiņās, tādēļ tās eksistē un neeksistē vienlaikus.

Izstāde tapusi Sansusī labklājības rezidences laikā 2022. gada augustā un septembrī, kur caur lauku pētījumiem, radošajām darbnīcām un sarunām ar vietējiem senioriem Aknīstes Veselības un Sociālās Aprūpes centrā, kā arī viesojoties pie lietu kolekcionāra Valda Kalnieša un fotogrāfa Jāņa Kurklieša, mākslinieki apkopoja liecības un atmiņas par Aknīstes pilsētu un dalībnieku dzimtajām mājām. Apkopojot rezidencē iegūto materiālu izveidota fotogrāfiju un izdruku sērija, kā arī trīsdimensionāla, asociatīva vide virtuālajā realitātē, kura balstīta atmiņu rekonstrukcijās un liecībās – vienota starptelpa atmiņām un imagināro pasauļu kopumam, kas var eksistēt konkrētā veidolā, ja piedalās visi iesaistītie dalībnieki.

Dalībnieki: Jānis Kurklietis, Valdis Kalnietis, Andris Kovaļevskis, Jeļena Vinokurova, Ženija Vocevkovska, Ilga Stradiņa, Karmena Fjodorova, Aigars Timnis, Agris Priede, Igors Ansovičš, Jānis Ādminis, Jānis Poplavskis, Tamāra Tretjaka.