Rakstu paraugi mūsos
Projekts Rakstu paraugi mūsos pēta sieviešu pieredzi Slovākijā, postsociālisma kontekstā, koncentrējoties uz paaudžu saskarsmi un “rakstiem” ģimenes atmiņā. Tas veicina sadarbību, iesaistoties sieviešu paaudzes postatmiņā.
Mana pieeja atspoguļo personīgo nepieciešamību pārskatīt savu identitāti kā sievietei no postsociālisma valsts, kas uzaugusi sociālisma “rakstos”, kritiski nereflektējot par režīma totalitārisma jautājumiem. Es nodarbojos ar savas ģimenes sieviešu, kas dzīvo kopā vairāku paaudžu mājā, dzimtas līnijām,. Cenšoties pārvarēt paaudžu konfliktu, veidoju grupas portretus par adīšanu ģimenē, tā kļuva par mūsu kopīgu valodu.
Pētot un izstrādājot šos “rakstus”, es iedvesmojos no žurnāla Dorka, īpaši manas vecmāmiņas plašā krājuma no 70. un 80. gadiem. Šis žurnāls, kas specializējās adīšanā un tamborēšanā, bija pazīstams ar saviem rakstu paraugiem un bija domāts sociālistiskām sievietēm. Adīšanas rakstus es iekļāvu savā vizuālajā pieejā, veidojot grupu portretus kopā ar vecmāmiņu un tanti.
Es domāju par ciešo saikni starp atmiņu un politiku. Žurnāls ir viens no arhīva materiāliem, ko izmantoju, lai kontekstualizētu ģimenes sieviešu stāstu. Redakcionālie ievadteksti katram numuram piešķir politisko un vēsturisko kontekstu, kurā klātesoša ir ideoloģija un sieviešu aģitācija par tradīcijām, fizisku darbu, “mājsaimniecības kārtību” un dubultā darba un mājas sloga līdzsvarošanu iedomātas utopiskas nākotnes labā.
“Rakstus” es uzskatu par vēsturiskās sieviešu pieredzes nodošanu no paaudzes paaudzē, izmantojot īpašas konstrukcijas, kas saistītas ar dzimumu vai atmiņu. Šīs konstrukcijas tiek nodotas un kultivētas daudzu paaudžu māju telpā, kas ir izteikti matriarhāla.
Izvēlējos attēlā iekļaut arī sevi, iesaistoties sieviešu paaudzes postatmiņā. Galvenais mērķis bija radīt caurredzamu, klātesošu dinamiku starp mani kā fotogrāfi un maniem objektiem – dalībniekiem, veicinot dialogu un izpratni caur sadarbību, nevis konfliktu un izolāciju.
Karla Šavrtkova ir slovāku fotogrāfe un vizuālā māksliniece. Pašlaik viņa studē maģistrantūrā Mākslas un dizaina akadēmijas Fotogrāfijas un jauno mediju nodaļā Bratislavā. Savos darbos viņa svārstās starp postatmiņas, konfliktu un vēsturisko pāreju tēmām, uz kurām raugās no noteiktu sociālo grupu pārstāvju individuālās perspektīvas.