/ Stratos Kalafatis / Foto stāsts

Atosa kalns. Ticības krāsas

Atosa kalns ir klostervalsts Grieķijā, pareizticīgo mūku garīgais centrs ar savu pašpārvaldi. Lai gan apgabals ir savienots ar Grieķijas cietzemi, kalnam iespējams piekļūt tikai ar kuģīti (un tikai ar īpašu atļauju).

Atosa kalns ir unikāla vieta dažādu iemeslu dēļ. Vienīgās sieviešu dzimumam piederīgās būtnes visā pussalā ir kaķenes un vistas. Kaķi tiek turēti žurku izplatības ierobežošanai, bet vistas – lai iegūtu ikonu gleznošanai nepieciešamo olas dzeltenumu. Neviens nekad nepiedzimst Atosa kalnā. Vairāk nekā tūkstoš gadu garumā vīrieši (un tikai vīrieši) ir devušies uz kalnu, lai pēc ierašanās nomainītu savus vārdus un dzīvotu izolācijā, veltot savu dzīvi lūgšanām.

Savulaik šeit uz dzīvi apmetās Austrumu pareizticīgajai baznīcai piederoši mūki, lai noslēgtos no pārējās pasaules. Viņu sociālā dzīve ir ierobežota, tiek prasīta paklausība un padevība. Dzīvi klosteros regulē no kalna apdzīvošanas pirmsākumiem iedibināta hierarhija, kas valda attiecībās starp vecajiem un viņu pakļautībā esošajiem mūkiem.

Atosa kalna klostervalsts ir daudz pieredzējusi tās tūkstoš gadu ilgajā pastāvēšanas laikā: Bizantijas varas nostiprināšanos, labumu no imperatoru, prinču un valdnieku sniegtajiem ziedojumiem (un tagad no ES finansējuma), pirātu iebrukumus, krustnešus un otomāņu iekarotājus, izdzīvojusi pēc iekļaušanas modernajā Grieķijas valstī, kā arī pārdzīvojusi neskaitāmu tehnoloģisku risinājumu ienākšanu ikdienas dzīvē.

Pēdējo gadu laikā esmu kļuvis Atosa kalna regulārs viesis. Cenšos saprast un dokumentēt, kas aiz ticības aizsega notiek šajā ēku, gleznu, relikviju, manuskriptu, absurdu, sīku noslēpumu un lielu atklāsmju sajaukumā. Starp īslaicīgu apmeklētāju un pastāvīgo iedzīvotāju grupām es atradu neskaitāmus dievu, mirstīgo un dēmonu attēlus, kuros izpaužas kaut kas no dziļās, bet neaptveramās nenoteiktības, kas valda šajā kalnā.

Atosa kalnu ir sarežģīti fotografēt ne tik daudz tāpēc, ka tas pretojas fotogrāfijas laicīgajai dabai, bet drīzāk tādēļ, ka tā atklāšanai ir nepieciešams laiks. Kalns ir paslēpts aiz tēlainas semiotikas, folklorizēta maiguma un fiksētu brīnumu gadījumiem. Tur savijas klusums un mistērija, šī vide balansē starp pagātni un tagadni, tradīcijām un brīvību, spēku un vājumu, tumsu un gaismu.

Stratos Kalafatis (1966) ir Kavalā dzimis fotogrāfs, pašlaik dzīvo Salonikos, Grieķijā. Viņa fotogrāfijas bijušas izstādītas vairākās solo un grupu izstādēs: 10. Venēcijas Starptautiskajā arhitektūras biennālē, 7. Tamperes Starptautiskajā triennālē Backlight Somijā , 10. PhotoEspana festivālā, Modernās mākslas muzejā Fukušimā un Sagā, Japanā, kā arī Bozar Expo Briselē, Beļģijā.