/ Foto Kvartāls / Blogs

Rīgas Fotomēnesis – pirmais festivāls Latvijā pandēmijas laikā

Otrdien, 26. maijā, sāksies ikgadējais fotomākslas festivāls Rīgas Fotomēnesis, kas ir pirmais festivāls Latvijā, kas norisināsies pandēmijas laikā. Ievērojot pulcēšanās ierobežojumus, festivāla pasākumi – izstādes, performances, projekcijas, diskusijas un ekskursijas – norisināsies ne vien interneta platformās Facebook, Zoom un Twitch, bet arī izstāžu zālēs un pilsētvidē.

Šī gada festivāls pievēršas instinktīvajam, dabiskajam un nezināmajam, priekšplānā izvirzot fotogrāfijas un mākslas vizualitāti un mākslinieka emocionālo pasauli, par ko it īpaši svarīgi runāt šajā krīzes un nenoteiktības periodā. Mākslinieku darbi saistās ar tādiem jēdzieniem kā sapņi, izmisums, spītība, nāve un arī dīkstāve.

“Spītējot sarežģītajiem apstākļiem, īsā laikā pieņēmu lēmumu festivālu neatcelt, bet to pielāgot jaunajai kārtībai. Galvenā izstāde, kas bija plānota Rīgas Cirkā, pārvērtīsies par dažādiem neparastiem priekšnesumiem pilsētvidē un internetā. Tas būs eksperiments gan organizatoriem, gan māksliniekiem, un arī skatītājiem,” skaidro festivāla direktors Arnis Balčus. Rīgas Fotomēneša kodolu veidos deviņu mākslinieku performaces un mini izstādes – daļa no tām ierobežotai auditorijai būs skatāmas klātienē pilsētvidē, bet daļa kā tiešraides un video ieraksti festivāla Facebook lapā facebook.com/RigaPhotomonth. No Latvijas piedalās mākslinieki Ivars Grāvlejs, Ance Vilnīte, Vika Eksta, Elīna Semane, Miķelis Mūrnieks, Viktorija Paegle, kā arī trīs ārvalstu mākslinieki – Letīcija Zica (Brazīlija/Francija), Elijus Kņiežausks (Lietuva) un Matilda Avdžejčika (Polija).

Foto – Sergejs Meničenko

Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās no 1. līdz 14. jūnijam būs skatāma starptautiska fotoizstāde Dīkstāve, kurā piedalās 11 fotogrāfi un mākslinieki, tostarp Jānis Deinats, Edijs Pālens, Honeymoon High un Pēteris Vīksna. Savukārt Latvijas Fotogrāfijas muzejā no 11. jūnija līdz 19. jūlijam būs skatāma leģendārā mākslinieka un fototehniku eksperimentētāja Ata Ieviņa personālizstāde Faraona dārgumi.

Festivāla ietvaros līdz 28. jūnijam norisināsies arī vikne dažādu pasākumu. Tiešsaistē 27. maijā plkst. 18.30 notiks Izraēlas mākslinieces Ronitas Porilas lekcija, 1. jūnijā plkst. 19.00 FK Balva jaunajiem Latvijas fotogrāfiem, kad 10 jaunie fotogrāfi publisko prezentāciju veidā izrādīs savus darbus starptautiskai žūrijai, bet 4. jūnijā diskusijā mūsu reģiona fotofestivālu organizatori centīsies iezīmēt festivālu izdzīvošanas stratēģijas panēdijas laikā. 31. maijā un 21. jūnijā notiks starptautiska fotokonkursa uzvarētāju darbu prezentācija, straumējot 31 foto projektu, bet jūnija vidū noritēs izdevuma Latvijas fotogrāfija 2020 prezentācija, sarunas ar jaunajām poļu fotogrāfēm, kā arī virtuāla ekskursija Polijas fotogrāmatu pasaulē.

Viens no galvenajiem ikgadējiem notikumiem Latvijas fotogrāfijā – festivāls Rīgas Fotomēnesis – norisinās kopš 2014. gada, un to organizē biedrība Rīgas fotomēnesis, sadarbībā ar žurnālu Foto Kvartāls, izglītības platformu ISSP, Latvijas Fotogrāfijas muzeju un citiem partneriem. Atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds u.c.

Vairāk par festivāla programmu iespējams uzzināt http://rigasfotomenesis.lv un http://dikstave.lv.