Pēc tēvzemes un suņiem
Ceļš stiepjas prom no pilsētas, sekojot upei, kas aiztek uz apkārtējiem mežiem. Garām nojauktam cietoksnim, degvielas uzpildes stacijai un ķieģeļu garāžu rindām. Tālāk parādās militārā bāze, bruņumašīnas nekustas. Tad ceļš aizvijas cauri kokiem, un krītošais sniegs pamazām nosedz pēdējās gājēju un riepu pēdas.
Pie krustojuma plaša betona būve norāda ceļu uz piemiņas vietu. Pēc dažiem kilometriem aprakta asfalta ceļš iegriežas stāvlaukumā meža vidū. Vieta ir klusa, klusumu pārtrauc tikai kāda jauna pāra balsis, kas pozē pie sava auto. Aiz viņiem dažus soļus virs gara, taisna celiņa, kas izklāts ar lielām piemiņas plāksnēm, paceļas valsts kara memoriāls. Kad pāris aizbrauc, caur zariem vēl ir redzama aizejošā dienas gaisma un viņu automašīnas motors aizrūc tālumā.
Tur, ceļmalas galā, starp krūmiem un koku stumbriem vijas taka. Sekojot tai, nonākam līdz izcirtumam, kur no zemes paceļas ducis koka krustu. Uz dēļiem ir uzrakstīti dzīvnieku vārdi, bet pie to pamatnes piestiprināti ierāmēti suņu vai kaķu portreti. Taču ceļš tur nebeidzas. Apvārsnis paliek apslēpts, bet, atgrūžot dažus zarus, var izsekot šaurai, līkumainai ejai.
Takas galā sniega segā grimst akmeņi ar iegravētiem uzrakstiem. Daži sagūluši zemē, pilnīgi sniega aprakti. Beidzot iestājas nakts. Šeit un visapkārt 1941. gada vasarā tika noslepkavoti vairāk nekā desmit tūkstoši ebreju.
Daugavpils, Rīga, Liepāja, Grobiņa, Latvija, 2023.
Antuāns Lešarnijs (Antoine Lecharny, 1995) nodarbojas ar fotogrāfiju un vizuālo mākslu. Viņa darbi ir izstādīti un apbalvoti gan Francijā, gan starptautiski – žūrijas balva festivālā Planches Contact 2021, skatītāju balva festivālā Boutographies 2021, HiP balva par pašizdošanu 2021, HSBC Fotogrāfijas balva 2021, iekļūšana Roberta Delpīra Grāmatu balvas 2023 finālā. Pašlaik viņš gatavo grāmatu, kurā iekļaus sērijas par ebreju masu slepkavību vietām Polijā, Ukrainā, Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Moldovā, Slovākijā, Rumānijā un Latvijā.